Nemeckí konzervatívni politici zdôrazňujú, že nové okolnosti si vyžadujú dlhšie využívanie atómových elektrární v krajine. FOTO - TASR/AFP |
V Nemecku prebieha živá debata o energetickej budúcnosti krajiny. Podnietil ju nedávny rusko-ukrajinský spor o prepravu zemného plynu do strednej a západnej Európy, ktorý mnohým Nemcom otvoril oči. Uvedomili si mimoriadnu závislosť od zahraničných surovinových zdrojov.
Množia sa hlasy, ktoré sa zasadzujú za zrušenie alebo zmenu dohody bývalej ľavicovej vládnej koalície SPD a Zelených s najväčšími energetickými koncernmi. Jej cieľom bolo odbúrať do roku 2021 výrobu atómovej energie na nemeckom území.
V koaličnej zmluve súčasnej vlády kresťanských a sociálnych demokratov je na žiadosť SPD zakotvené, že dohoda bude platiť aj v tomto legislatívnom období. Mnohí konzervatívni politici však medzičasom argumentujú, že energetická situácia sa radikálne zmenila vzhľadom na explodujúce ceny ropy a na neistotu ohľadom dodávok zemného plynu. Zdôrazňujú, že nové okolnosti si vyžadujú dlhšie využívanie nemeckých atómových elektrární.
V podobnom tóne bol piatkový úvodník v denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Andreas Mihm v ňom napísal, že "ak sa do roku 2021 stiahnu jadrové reaktory z energetickej siete, potom vznikne zásobovacia diera". Dodáva, že pri stabilnom dopyte by sa zvýšila cena energie pre podniky a domácnosti, zväčšila by sa závislosť Nemecka od zahraničných dodávateľov zemného plynu a spaľovanie uhlia by prispelo ku klimatickému otepleniu. Mihm zdôrazňuje, že kto sa zasadzuje za koniec výroby atómovej energie, ten "škodí Nemecku, lebo jednostranne zvyšuje náklady domácim spotrebiteľom a súčasne zadarmo daruje ekonomické výhody susedným krajinám, ktoré využívajú jadrové reaktory". Na záver jednoznačne vyzýva naďalej používať atómovú energiu - a to "dovtedy, pokiaľ nejestvujú spoľahlivé energetické alternatívy".
Kresťansko-demokratická kancelárka Angela Merkelová dlhý čas poukazovala na moratórium ohľadom jadrových reaktorov vo vládnom programe. Vo štvrtok však v televízii ZDF povedala, že sa zameriava na "otázku, či je rozumné predčasne zastaviť prevádzku atómových elektrární". Týmto nepriamo naznačila, že už nie je apriórne proti dlhšiemu využívaniu súčasných 17 jadrových reaktorov na nemeckom území.
Nemecká vláda zamýšľa usporiadať v apríli "energetický summit". Denník Frankfurter Rundschau informuje, že na stretnutí energetických a politických špičiek by sa malo debatovať aj o budúcnosti atómovej energie. Energetické koncerny navrhnú tento problémový okruh ako jeden z rokovacích bodov.
Výsledkom summitu by mal byť podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung celostný energetický koncept zahŕňajúci zásobovaciu bezpečnosť Nemecka energetickými zdrojmi zo zahraničia, nízke ceny energie pre nemecké firmy a domácnosti a v neposlednom rade únosnosť výroby energie pre životné prostredie.