Šance prežiť v lavíne sú nízke. Záchranári tvrdia, že ak nájdu človeka do 15 minút, je šanca na záchranu asi 90 percent, po polhodine je 15 a po hodine zostáva už len trojpercentná šanca. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
záchranné akcie a zásahy ešte nie sú známe, ale šéf Horskej záchrannej služby Jozef Janiga ich odhaduje v rozmedzí od 1000 do 100-tisíc korún.
"S výnimkou Francúzska sú platby za záchranu obvyklé v celej Európskej únii. Nebudeme robiť v horách policajtov. Dáme ľuďom voľnosť pohybu, nebudeme ich strážiť, ale ak sa im niečo stane, musia zaplatiť. Je to zabehnutý systém, napríklad Rakúšania a Švajčiari si ho chvália," hovorí Janiga.
Turisti budú hradiť len náklady na technickú časť záchrannej akcie. Zdravotný zásah zostáva bezplatný.
Vlani Horská záchranná služba zasahovala v 800 prípadoch, iba v lavínach zomrelo 12 ľudí a dvaja turisti skončili v nemocnici s ťažkými zraneniami. Väčšina z nich boli Česi. Českí turisti tvoria podľa Janigu 50 percent smrteľných úrazov v slovenských horách.
"Česi sú druhí najčastejší návštevníci slovenských hôr. Čo je dôvodom ich častých zranení? Radi vyhľadávajú exponované miesta, kde je riziko úrazu väčšie a preceňujú svoje sily," myslí si záchranár.
Slovenské poisťovne zatiaľ poistenie pre návštevníkov hôr neponúkajú, Janiga však tvrdí, že už o tom rokujú. "Sme v kontakte so Slovenskou asociáciou poisťovní. Poisťovne už pripravujú produkty, aby si návštevníci mohli uzatvoriť vhodné poistenie. V Rakúskom alpskom spolku napríklad existuje poistenie, ktoré si môžu uzatvoriť aj Slováci. Člen tohto spolku má poistenie do celej Európy a s výnimkou niekoľkých krajín v podstate do celého sveta. Cena sa pohybuje od 1900 do 3000 korún na rok. Nepredpokladám, že by poistné produkty na Slovensku boli drahšie."
Poistenie v horách sa podľa Janigu stane bežným, tak ako poistenie do zahraničia alebo pri rizikových športoch.
Náklady na záchranné akcie v slovenských horách sa pohybujú ročne v rozmedzí od 9 do 11 miliónov korún. V priemere to vychádza 11-tisíc korún na jeden zásah, ale záchranná akcia pri minuloročnej decembrovej lavíne v Tatrách, v ktorej zahynulo sedem Čechov, stála 300-tisíc korún.
V Nízkych Tatrách pátrali po 18-ročnom lyžiarovi
NÍZKE TATRY - Od soboty do včera rána pátrali záchranári v Nízkych Tatrách po 18-ročnom lyžiarovi z Bratislavy, ktorý popoludní zablúdil v oblasti Chopku smerom ku Kamennej chate.
Lyžiar z mobilného telefónu zavolal svojej priateľke, že nevie kde je. Tá vzápätí požiadala o pomoc Horskú záchrannú službu. Do oblasti Chopku sa vydala pátracia skupina. Pátranie záchranárom sťažovala hustá hmla, víchrica, postupný príchod tmy a zvýšený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva.
Záchranári sa spúšťali 300 metrov do lavínových žľabov, ale bezvýsledne. Nezvestný lyžiar sa so záchranármi skontaktoval až v skorých ranných hodinách, stále však nevedel presne opísať, kde je. Našli ho až vďaka analýze tiesňového volania záchranári - bol na severnej strane Nízkych Tatier. Bol uviaznutý v stienke masívu Chopka medzi skalnými rebrami a po štrnásťhodinovom zajatí značne podchladený. Lyžiara transportovali do nemocnice v Poprade. (tasr)