Poliaci totiž rozhodli, že do kategórie sociálneho bývania budú patriť všetky byty a domy s rozlohou do 350 metrov štvorcových. Ak tento návrh schváli aj parlament, z väčšiny Poliakov, a to aj z obyvateľov malých viladomov, budú sociálne prípady. Ale zato celkom slušne situované sociálne prípady.
Aby nebol každý Poliak sociálny prípad, budú tu predsa len nejaké obmedzenia: Ak bude mať dom aspoň dva luxusné prvky, bude už patriť do vyššej daňovej kategórie. Sociálny dom nebude môcť mať napríklad rozľahlú terasu a veľký balkón.
"My z českej kotliny a moravských úvalov máme povesť ľudí, ktorí hocičo šikovne obídu. V histórii sme to predviedli viackrát. Čo sa ale týka tejto DPH, držíme sa pri zemi. Zatiaľ to vyzerá tak, že do sociálnej výstavby zahrnieme slabých 70 percent nových bytov. Ak pri tom zostaneme, nehrozí, že sa premeníme na krajinu posiatu domčekmi s maximálne jedným balkónom," píšu Lidové noviny.
Denník Mladá fronta zase tvrdí, že definícia sociálneho bývania, s ktorou prišla česká vláda, vyvoláva viacero nejasností. Nie je napríklad jasne definované, čo všetko patrí do obytnej plochy. "Pravdepodobne by tam patrili všetky miestnosti, napríklad špajza, ale terasa už nie," citovali noviny Danielu Grabmüllerovú z ministerstva pre miestny rozvoj.
"Nie je dôvod sa s novelou ponáhľať," povedala Grabmüllerová s tým, že daňová výnimka vyprší až na konci roka 2007. Stavebníci sa s týmto názorom nestotožňujú. Presne definované sociálne bývanie chýba i firmám, ktoré stavajú byty alebo s nimi obchodujú.
Slovensko čarovanie so sociálnymi bytmi nečaká. Česko i Poľsko tak robia preto, lebo Európska únia sa dohodla, že pri výstavbe sociálnych bytov môžu uplatňovať nižšiu DPH. Keďže Slovensko uplatňuje na všetky tovary a služby len jednu, 19-percentnú daň z pridanej hodnoty, nemusí sa zaoberať tým, ako čo najlepšie využiť túto výnimku. S DPH tak budú naďalej môcť špekulovať len niektorí podnikatelia, ktorí si do osobného auta dajú namontovať mriežku, aby si mohli daň odrátať.
(čtk, pcs)