BRATISLAVA – Predsedníčka Transparency International Emília Sičáková zverejnila údaje zo špeciálneho prieskumu verejnej mienky, podľa ktorého sa 80 percent respondentov domnieva, že verejní činitelia uprednostňujú osobné záujmy pred verejnými. Najviac ich je podľa mienky občanov vo vláde a v parlamente.
Mimovládne organizácie združené v iniciatíve Aliancia – Stop konfliktu záujmov navrhujú, aby boli verejní činitelia povinní oznámiť akúkoľvek ponuku na zamestnanie od subjektu, o ktorom z titulu statusu rozhodujú. Prijať ju nebudú môcť ani nasledujúce dva roky, predpokladajú autori návrhu doplnkov do ústavného zákona o konflikte záujmov Vladimír Pirošík a Pavel Nechala.
Navrhujú zaviesť do zákona o konflikte záujmov aj paragraf, ktorý zabráni verejnému činiteľovi zneužívať informácie nadobudnuté počas funkcie po jej skončení.
Súčasťou majetkového priznania verejného činiteľa by malo byť aj deklarovanie majetkových pomerov nielen manžela a osôb žijúcich v spoločnej domácnosti, ale aj osôb blízkych. Tým sa má zabrániť presúvaniu majetku verejného činiteľa na vzdialenejšiu rodinu a vyhnutiu sa povinnosti jeho zverejnenia.
Ústavný zákon o konflikte záujmov by sa mal vzťahovať na prezidenta, poslancov parlamentu, členov kabinetu, predsedu NKÚ a jeho podpredsedov, členov Bankovej rady Národnej banky Slovenska, sudcov Ústavného súdu, predsedu Najvyššieho súdu, jeho podpredsedov a ostatných sudcov, členov Súdnej rady, generálneho prokurátora a verejného ochrancu práv. (tasr)