UK skritizovala hodnotenie vysokých škôl

BRATISLAVA - Univerzita Komenského nesúhlasí s hodnotením vysokých škôl, ktoré prezentovala Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA). Rektor Univerzity František Gahér spochybnil "nezávislosť a objektívnosť agentúry", ktorá prieskum robila. ...

BRATISLAVA - Univerzita Komenského nesúhlasí s hodnotením vysokých škôl, ktoré prezentovala Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA). Rektor Univerzity František Gahér spochybnil "nezávislosť a objektívnosť agentúry", ktorá prieskum robila. Kritizuje metodiku aj nastavenie kritérií.

"My sme rok pred nimi predložili hodnotenie, ktoré považujeme za lepšie. Z etických dôvodov sme neuviedli ostatné školy," hovorí Gahér.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Metodika vychádzala z podobného výskumu vo Veľkej Británii, ale podľa Gahéra je metodika z Nemecka "vzhľadom na kultúrnu a historickú blízkosť" pre hodnotenie kvality vysokých škôl na Slovensku vhodnejšia. Upozorňuje, že dôsledne nebol dodržaný ani vybraný systém hodnotenia. "Z 34 proklamovaných kritérií bolo vyhodnocovaných len 18."

SkryťVypnúť reklamu

"Použili sme len tie kritériá, pre ktoré sme boli schopní zozbierať materiál. Použiť nepresné dáta by bolo horšie, ako niektoré z kritérií vynechať," hovorí predseda valného zhromaždenia agentúry

ARRA Juraj Barta.

Agentúra hodnotila 19 vysokých škôl a fakulty rozdelila do šiestich skupín, každú skupinu posudzovala v šiestich okruhoch (reputácia školy medzi zamestnávateľmi, učitelia a študenti, záujem o štúdium a granty). Zaradenie niektorých fakúlt podľa Gahéra bolo chybné. "Fakulta prevádzky a ekonomiky spojov Žilinskej univerzity nemá byť zaradená v skupine spoločenských, ale technických fakúlt."

Podľa Gahéra absentuje kritérium, ktoré by zohľadnilo zahraničné granty, čo školy získali. "Zahraničné granty sme neuviedli, lebo neexistuje overiteľný zdroj o ich výške na jednotlivých školách," bráni sa Barta.

SkryťVypnúť reklamu

Kritike sa nevyhlo ani spájanie rôznych typov škôl vo výslednom rebríčku. Jeho objektívnosť spochybňoval aj zakladateľ združenia Ferdinand Devínsky (SDKÚ), pretože jednotlivé školy sa nedajú navzájom porovnávať. "Relevantnejším hodnotením je rozdelenie škôl do skupín podľa typu prevažujúcich študijných odborov," hovorí Devínsky. "Naším cieľom nie je kritizovať slovenské vysoké školy, ale konštatovať ich súčasný stav," tvrdí Devínsky. Podľa neho analýza ukázala, že slovenské vysoké školy a fakulty nie sú na tom dobre. Predovšetkým ide o humanitné a spoločenské disciplíny.

MILICA PÁLFYOVÁ

História rebríčkov kvalityPrvý rebríček vybraných vysokých škôl USA zverejnil v roku 1983 magazín US News & World Report. Postupom času sa z jednoduchých rebríčkov stali publikácie s desiatkami strán. Vydávajú ich renomované časopisy a denníky. Vychádzajú i špecializované celoeurópske či svetové rebríčky zamerané len na niektoré typy škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 661
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 432
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 334
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 431
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 674
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 947
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 248
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu