BRATISLAVA - Žiadny z 290 slovenských chovov hydiny nie je podľa ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona ohrozený vtáčou chrípkou, ktorú by mohli preniesť voľne žijúce vtáky. "Všetky chovy na Slovensku sú pod voliérou alebo v uzavretých priestoroch," povedal Simon počas kontroly farmy husí v spoločnosti Agro-Váh Tešedíkovo.
Ak sa vyskytne v chove vtáčia chrípka a chovateľ bude musieť hydinu zlikvidovať, škody mu nahradí štát. Podmienka je, že dodržal všetky núdzové opatrenia.
"Situáciu týkajúcu sa vtáčej chrípky treba brať vážne, ale netreba robiť paniku. Nájdené uhynuté zvieratá netreba brať do ruky," radí Simon. Podľa neho sa netreba báť jesť mäso z hydiny, pretože "tepelným spracovaním sa akékoľvek ochorenie jednoznačne likviduje".
Na Slovensku je len 39 otvorených chovov vtáctva. Majitelia budú musieť zatvoriť vtáky do skladov a hál. Výkonný riaditeľ Únie hydinárov Vladimír Baštek hovorí, že nemáme také obrovské otvorené chovy vodnej hydiny ako v Maďarsku. Väčšinu hydiny chováme v halách.
Bašteka mrzí, že médiá v súvislosti s vtáčou chrípkou zvyknú ukazovať obrázky chovov v uzavretých halách, hoci práve tam sú vtáky bezpečné. Haly sú podľa Bašteka zabezpečené aj sieťami, aby sa divé vtáky nedostali dnu ani cez otvory. Zamestnanci fariem nesmú doma chovať hydinu, sú očkovaní proti chrípke.
(sita, rf)