Pracovníci veterinárnej správy odstraňujú mŕtve labute na brehu Dunaja v Štúrove, ponad rieku vidieť Ostrihom. FOTO PRE SME - ZOLTÁN WILLANT
BRATISLAVA - Vtáčia chrípka sa nezadržateľne šíri po strednej Európe. Mŕtve vtáky sa už objavili aj na Slovensku. Nebezpečný vírus H5N1 včera potvrdili v Nemecku, Slovinsku a Rumunsku. Podozrivých mŕtvych vtákov našli aj v Maďarsku a Dánsku. Chrípka sa zatiaľ vyhýba Čechám.
Na Slovensku našli mŕtve labute na brehu Dunaja v Štúrove. Spolu s ďalšími ich skúmajú veterinári vo Zvolene. Podľa šéfa veterinárneho ústavu Miroslava Mojžiša sa zvýšil počet prijatých vzoriek, lebo ľudia si mŕtve vtáky viac všímajú.
Mojžiš hovorí, že v ústave majú techniku, ktorá dokáže zistiť vtáčiu chrípku veľmi rýchlo, a používajú rovnakú metódu ako v zahraničí. "Vieme povedať za jeden deň, či boli labute infikované, ale sú nevyhnutné ďalšie vyšetrenia," povedal. Popri rýchlom teste robia aj klasický, ktorý definitívne potvrdí výsledok, ale treba naň čakať týždeň. Cena jedného testu je do dvetisíc korún.
Martin Chudý z centrály veterinárnej správy hovorí, že podľa dostupných vedeckých publikácií sa vírus neprenáša na domáce psy či mačky, ale podľa Rastislava Rybaniča zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva je možný prenos vírusu na ošípané.
V európskych krajinách pozitívne testovali najmä uhynuté labute, a nie iné vtáky. Rybanič povedal, že labute patria medzi kačicovité vtáky, ktoré sú najrizikovejšou skupinou.
Vrabce a podobné spevavce sú na vtáčiu chrípku menej citlivé. Podľa Rybaniča sa ľudia nemusia teraz báť každého vtáka, ktorého uvidia. "Kým ľudia dodržiavajú základné hygienické normy, nepijú znečistenú vodu z miest, kde tieto vtáky sú, nedotýkajú sa mŕtvych vtákov, tak sa nemusia báť."
Po náleze labutí v Štúrove v dedinách na juhu zatiaľ nie je panika, ale v Patinciach už ľudia spozorneli. "Samozrejme, že ľudia sa začínajú trochu báť. V televízii sme pozerali, že v Maďarsku našli osem uhynutých labutí. Už je to iné, ako keď sa hovorilo, že vtáčia chrípka je v Turecku," hovorí zamestnankyňa obecného úradu, ktorá má doma 30 sliepok. "V dedine má skoro každá domácnosť hydinu. My máme malý dvor, sliepky sú zatvorené vo voliére," hovorí.
Starosta Radvane nad Dunajom László Vödök povedal, že dedinčania sledujú médiá a vedia, o čo ide. "Sme pri Dunaji, vydal som nariadenie pre všetkých pracovníkov, čo pracujú na brehu, že keď nájdu uhynuté vtáky, musia nám to hneď hlásiť." Labute však pri dedine zatiaľ nevidel, hoci po iné roky ich tam býva okolo 40.
"Sliepky zatiaľ ľudia nechávajú vonku, ale krmivo im dávajú dovnútra, aby nelákalo divé vtáky. Snažíme sa dodržiavať všetky odporúčania," hovorí Vödök.
(rf, čtk)
Kde nahlasovať uhynuté vtáky
Na internetovej stránke www.svps.sk je manuál pre chovateľov aj drobnochovateľov. Štátna potravinová a veterinárna správa v ňom píše, ako sa správať, ako sa vírus rozširuje, ako sa dá spozorovať, ktorý vták má vtáčiu chrípku.
Veterinári včera o tretej popoludní spustili nonstop zelenú linku (zadarmo) 0800 127 127, kde môžu ľudia nahlasovať uhynuté vtáky.
Čo sa robí po zistení vtáčej chrípky
Okolo infikovaného chovu vznikne kruh ochranného pásma s priemerom 6 kilometrov a pásmo dohľadu s priemerom 20 kilometrov.
V ochrannom pásme veterinári skontrolujú všetky chovy hydiny, dezinfikujú vstupy a výstupy z chovov, kontrolujú ľudí, ktorí pracujú s hydinou.
Z ochranného pásma je zákaz odsunu hydiny a násadových vajec z chovov.
Opatrenia platia najmenej 21 dní.
V pásme dohľadu veterinári identifikujú všetky chovy hydiny, kontrolujú presun hydiny a násadových vajec, zakážu presuny hydiny mimo pásma dohľadu na 15 dní s výnimkou presunu na bitúnok, zakážu presuny násadových vajec mimo pásma dohľadu s výnimkou presunov do liahne a podobne.
Núdzové opatreniaÁ platí zákaz zvodov hydiny a ostatných vtákov, zákaz sústreďovania hydiny a ostatných vtákov, zákaz výstav, trhov, prehliadok, výkonnostných skúšok, chovateľských súťaží,
Á pozastavená je platnosť veterinárnych podmienok už vydaných orgánmi veterinárnej správy pre usporiadanie zvodov,
Á zákaz súťaží poštových holubov s medzinárodnou účasťou na území Slovenska a zákaz účasti poštových holubov zo Slovenska na súťažiach v zahraničí.