oveľa intenzívnejšie ako pri dobývaní Kábulu či Kandaháru.
Včera sa spojenecké sily na čele s Američanmi dostali už do blízkosti 100 metrov od bunkrov al-Káidy. Američania už piaty deň bombardovali nepriateľské pozície. Tí sa však nevzdávajú. „Pokračuje tuhý boj,“ povedal afganský veliteľ Abdul Mutín. „Sú pripravení na mučenícku smrť a zomrú do posledného muža.“
Pri Gardéze sa v mnohých smeroch len začína. Doteraz Američania na zemi len dopĺňali afganské jednotky, najčastejšie vojakov Severnej aliancie. Pri Gardéze prvý raz museli prevziať velenie do svojich rúk. Operácia Anakonda je začiatkom skutočnej americkej pozemnej vojny. Približne 400 bojovníkov al-Káidy, väčšinou cudzincov z rôznych arabských krajín, Uzbekistanu a možno aj Čečenska, totiž kladie nečakane silný odpor.
Američania prvý raz zaznamenali výraznejšie straty. Od soboty stratili najmenej osem mužov. Za tri dni tak prišli pri nepriateľskej streľbe o viac mužov, ako za celých päť mesiacov dovtedy. Prezident George Bush tak opäť musel pred národ. V čase, keď na Afganistan už väčšina z Američanov pomaly zabudla, povedal: Som odhodlaný pokračovať v najnovšej ofenzíve proti teroristom v Afganistane aj napriek tomu, že o život prišlo osem amerických vojakov.
Mnohí si tak prvý raz uvedomili, že Američania v Afganistane ešte nezvíťazili. V Kábule vládne dočasná vláda a 99 percent krajiny je v relatívnom pokoji. V horách sa však bojuje. Washington je presvedčený, že je len otázkou času, kedy zvíťazí. Padne Gardéz a padnú aj ďalšie skrýše teroristov. Od pondelka Pentagon opäť upozorňuje: zvíťazíme, dovtedy však môžu prísť ďalšie boje a obete. „Musíme byť pripravení, že nás čakajú ďalšie bitky tohto typu,“ povedal minister obrany Donald Rumsfeld.
Podľa expertov však Američanom nejde len o dobytie posledných jednotiek Talibanu a al-Káidy. Penzionovaný generál Bernard Trainor podľa denníka The Washington Post tvrdí, že oveľa viac ide o gesto smerom von: Po ofenzíve v Gardéze si už nikto nemôže myslieť, že Američania vedia bojovať len zo vzduchu.