Kto mení zamestnanie, má podľa zákona o starobnom dôchodkovom poistení oznámiť novému zamestnávateľovi, že si sporí na penziu v druhom pilieri. Zmenu nemusí oznamovať dôchodcovej správcovskej spoločnosti ani Sociálnej poisťovni, pretože oznamovaciu povinnosť má zamestnávateľ - bývalý zamestnávateľ zamestnanca v Sociálnej poisťovni odhlási a nový zamestnávateľ ho prihlási.
Ak sa zamestná samostatne zárobkovo činná osoba, rovnako má upozorniť zamestnávateľa, že je sporiteľom v druhom pilieri. Ak popri práci naďalej podniká, má povinnosť platiť odvody z oboch činností, ale spolu nie z vyššej sumy, ako je maximálny vymeriavací základ. Prednostne sa platia odvody zo zamestnania, ak je však tento vymeriavací základ nižší ako maximálny možný, zvyšné poistné sa vypočíta z príjmu z podnikania. Ak však samostatne zárobkovo činná osoba popri práci naďalej nepodniká, má rovnako oznamovaciu povinnosť odhlásiť sa zo Sociálnej poisťovne. Ako zamestnanca ju prihlási zamestnávateľ.
Ak sporiteľ odchádza na materskú či rodičovskú dovolenku
Rodičia na materskej či rodičovskej dovolenke nie sú zo sporenia na penziu v druhom pilieri vylúčení. Dôchodkové poistenie za nich platí štát, Sociálna poisťovňa však musí o nich vedieť. V prípade, že na materskú odchádza rodič zo zamestnávania, musí jeho zamestnávateľ do ôsmich dní oznámiť začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky. Inak poisťovňa neeviduje rodiča ako poistenca štátu a štát za neho nezaplatí. Sociálna poisťovňa odporúča rodičom overiť si u zamestnávateľa, či zmenu skutočne nahlásil.
Ak čerpajú rodičovskú dovolenku samostatne zárobkovo činné osoby, ale aj nezamestnaní či študenti, majú tiež nárok na dôchodkové poistenie od štátu. Dôchodkové poistenie - vrátane odvodov do druhého piliera - za nich začne platiť štát až potom, keď prinesú do pobočky Sociálnej poisťovne potvrdenie úradu práce, že im vypláca rodičovský príspevok. Čestným vyhlásením musia zase potvrdiť, že nepracujú. Samostatne zárobkovo činné osoby musia na tlačive Registračný list oznámiť Sociálnej poisťovni aj prerušenie povinného poistenia a ďalším sa zase prihlásiť ako poistenec štátu. Prihlásiť sa treba do 30 dní od začatia materskej.
Za matku či otca, ktorý sa celodenne stará o dieťa do šesť rokov a nepracuje, platí štát na dôchodok akoby zarábali 60 percent priemernej mzdy teda zo sumy 9495 korún. Za rodiča, ktorý sa stará o dlhodobo choré či postihnuté dieťa, platí zo 70 percent priemernej mzdy, teda zo 11 078 korún.
Ak sporiteľ stratil zamestnanie
Kto prišiel o zamestnanie, nie je viac dôchodkovo poistený. Poistné za neho neplatí ani štát, jeho sporenie na penziu je prerušené. Samotný sporiteľ sa nemusí po strate zamestnania odhlasovať zo Sociálnej poisťovne, musí to urobiť jeho zamestnávateľ. Môže sa však prihlásiť na dôchodkové poistenie dobrovoľne alebo potom, ako si nájde zamestnanie, môže doplatiť príspevky aj spätne hoci aj za celé obdobie, keď bol evidovaný na úrade práce. Ak sa nezamestnaný neprihlási a príspevky počas evidencie na úrade práce neplatí, úspory, ktoré má zatiaľ na účte v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, sa naďalej zhodnocujú.
Nárok na dôchodok z druhého piliera vznikne až vtedy, ak má sporiteľ odpracovaných aspoň desať rokov, kto dosiahne dôchodkový vek, bol počas života nezamestnaný a chýbajú mu roky poistenia, môže si ich odpracovať aj po dosiahnutí dôchodkového veku. Inak jeho úspory v druhom pilieri zostanú po jeho smrti dedičom.
Ak bol niekto nezamestnaný veľmi dlho alebo platil len nízke príspevky a získa nízky dôchodok, štát mu dnes umožní požiadať o dávku v hmotnej núdzi.