ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Sociálna poisťovňa vyplatí odškodnenie sporiteľom, ktorým poslala príspevky do druhého dôchodkového piliera oneskorene. Odškodnení budú len tí sporitelia, ktorí sa sťažovali na meškanie Úradu pre finančný trh. Ten minulý rok prešetroval sťažnosti sporiteľov a zistil, že poisťovňa porušila zákon a "porušenia vznikli zo subjektívnych aj objektívnych dôvodov". Vinu tak prisúdil aj poisťovni, ale uznal, že v mnohých prípadoch jej chýbali potrebné údaje na uhradenie príspevkov.
Úrad poisťovňu vyzval, aby zaplatila penále, v prípadoch, keď je zodpovedná. Hovorkyňa Vladimíra Pôbišová povedala, že odškodnia len konkrétnych klientov uvedených v protokole z kontroly, a to za február, marec a apríl minulého roka. Penále je 0,05 percenta z dlžnej sumy za každý deň omeškania. Odmietla povedať, koľko a koľkým klientom zaplatia.
Ďalší sporitelia, ktorí si tiež myslia, že za neskoré zaslanie príspevku na ich účet v správcovskej spoločnosti môže Sociálna poisťovňa, musia tiež požiadať najskôr o kontrolu. Keďže kompetencie Úradu pre finančný trh prevzala Národná banka Slovenska, treba sa obrátiť na ňu.
Aj právnik Tomáš Kamenec hovorí, že je problematické zažalovať poisťovňu ako fyzickú osobu, zákon totiž povinnosť platiť penále spája práve s nálezom štátneho úradu, ktorý vykonáva kontrolu. Kamenec zdôraznil, že ak sa pri kontrole zistí, že Sociálna poisťovňa nepostúpila príspevky v predpísanej lehote "povinnosť zaplatiť penále jej vzniká priamo zo zákona bez toho, aby o tom musel ktokoľvek ďalší rozhodnúť".
Sociálna poisťovňa zaregistrovala minulý rok viac ako milión zmlúv sporiteľov s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami. Tie však koncom roka upozorňovali, že asi desať percent klientov má na účtoch stále nulu. (haj)
Kto musí, či môže sporiť v druhom pilieri?
Pre vstup do druhého piliera do konca
júna tohto roka sa ešte môžu rozhodnúť: všetci tí, ktorí dnes platia povinne odvody do Sociálnej poisťovne, teda zamestnanci či samostatne zárobkovo činné osoby, ktorých príjem presahuje minimálnu mzdu, všetci ostatní zamestnávatelia či samostatne zárobkovo činné osoby, aj keď nemajú príjem, pri ktorom vzniká odvodová povinnosť, sa môžu prihlásiť ako dobrovoľní poistenci, zamestnanci silových rezortov môžu vstúpiť, ale len ako dobrovoľne poistené osoby, vstúpiť do neho môžu ako dobrovoľní poistenci aj slobodní umelci, nezamestnaní, ale aj ktokoľvek vo veku nad 16 rokov, ako dobrovoľní poistenci, možnosť vstúpiť majú aj poberatelia invalidného dôchodku, pretože tí sú povinne poistení, odvody za nich platí Sociálna poisťovňa, rodičia na materskej či rodičovskej dovolenke, pretože tí sú tiež povinne poistení, platí za nich odvody štát. Pre vstup do druhého piliera sa aj neskôr po júni tohto roka ešte môžu rozhodnúť:
vysokoškoláci, ktorí boli v čase, keď zákon dáva na priestor na rozhodnutie (teda 1. 1. 2005 až 30. 6. 2006) nepretržite študentmi, pretože štát za nich ešte do konca roka 2003 platil dôchodkové poistenie (aj vtedy, ak v roku 2003 študovali ešte na strednej škole), tí sa môžu rozhodnúť vstúpiť do druhého piliera kedykoľvek potom, keď si nájdu prvé zamestnanie a začnú platiť poistenie; rozhodnúť sa potom musia do 30 dní, nezamestnaní, ktorí boli v čase na rozhodnutie (1. 1. 2005 až 30. 6. 2006) nepretržite evidovaní na úrade práce, avšak len vtedy, ak boli na úrade evidovaní aj pred rokom 2004, vtedy totiž aj za nich platil poistenie úrad práce, potom prestal. Títo nezamestnaní môžu vstúpiť do druhého piliera kedykoľvek potom, ako si nájdu prvé zamestnanie a začnú platiť poistenie. Vstúpiť do druhého piliera musia povinne:
študenti, ktorí ešte nikdy neboli dôchodkovo poistení a stanú sa poistencami až po januári 2005, v praxi sú to všetci študenti, ktorí boli v čase spustenia reformy, teda v roku 2004 v prvom či druhom ročníku strednej školy, Pre vstup do druhého piliera by sa nemali rozhodnúť:
tí, ktorí neplánujú príspevky na starobné sporenie platiť minimálne desať rokov.