ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Možnosť sporiť si na penziu v druhom dôchodkovom pilieri je stále otvorená pre ďalších asi 200-tisíc ľudí. Z otázok, ktoré kladú ľudia dôchodkovým správcovským spoločnostiam, vyplýva, že mnohí nevedia, že sa ich táto možnosť týka. "Mnohé ženy nevedia, že sa môžu zapojiť do druhého piliera, aj keď sú na materskej," povedala Alena Walterová, hovorkyňa VÚB.
Aj Sociálna poisťovňa sa stretáva s podobným problémom. "Najčastejšie sa na nás obracajú matky na materskej dovolenke, ktoré sa nezaregistrovali v Sociálnej poisťovni a tým im nechodia príspevky na účet v dôchodkovej spoločnosti," povedala hovorkyňa Vladimíra Pôbišová. Matky či otcovia, ktorí sa osobne a celodenne starajú o dieťa šiestich rokov alebo o dlhodobo choré dieťa do siedmich rokov, majú nárok, aby za nich platil poistenie štát. Musia sa však v Sociálnej poisťovni prihlásiť ako poistenci štátu.
Do druhého piliera môžu do konca júna vstúpiť všetci, ktorí už niekedy boli alebo dnes sú dôchodkovo poistení. Kto sa pre sporenie rozhodne, mal by si uvedomiť, že z druhého piliera sa nedá vystúpiť. Zároveň si treba uvedomiť, že šanca na dôchodok nevznikne tomu, kto nesporí aspoň desať rokov, úspory takéhoto sporiteľa získajú už len dedičia.
Sporitelia majú možnosť kontrolovať svoj dôchodkový účet priamo na internete alebo prostredníctvom výpisov. Tie musí správcovská spoločnosť posielať aspoň raz za rok. Mnohí sú zatiaľ šokovaní, keď zistia, že ich úspory ešte nerastú tak, ako očakávali. "Na dôchodkovom účte mám po desiatich mesiacoch asi o 155 korún menej, ako som zaplatil. A to nerátam, že tie peniaze za desať mesiacov nič nezarobili," napísal nedávno SME Patrik Ciupa. Stav jeho účtu znížili najmä poplatky na sporenie, 0,5 percenta z každé príspevku zostáva Sociálnej poisťovni. Správcovská spoločnosť si zasa strhne percento z mesačného príspevku za vedenie účtu a ešte 0,8 percenta z priemernej mesačnej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde za správu dôchodkového fondu. Posledný poplatok, 0,8 percenta za správu fondu, si pritom dôchodková správcovská spoločnosť účtuje aj vtedy, ak je sporiteľ napríklad nezamestnaný a príspevky neplatí.
Viktor Kouřil z predstavenstva VÚB Generali DSS hovorí, že reálne sa "môže stať, najmä v prvom-druhom roku sporenia, že budú poplatky vyššie ako zhodnotenie". Dôležité je tiež, ktorý fond si sporiteľ vyberie pre zhodnocovanie úspor. "Najmä v rastovom, prípadne vyváženom fonde môže dôjsť, a aj dochádza k výkyvom vo výnosoch, a to aj smerom dole. V dlhodobom horizonte však tieto fondy majú reálne predpoklady na vyššie zhodnotenie ako konzervatívne," povedal. (haj)