
Čínsky premiér číta bilanciu vlády na zjazde, ktorý sa začal včera. Čína patrí medzi krajiny, ktoré notoricky nedodržiavajú ľudské práva.
FOTO - TASR/AP
Americké ministerstvo zahraničných vecí vo svojej pravidelnej výročnej správe o dodržiavaní ľudských práv vo svete za uplynulý rok obvinilo svojich najdôležitejších spojencov v celosvetovom protiteroristickom ťažení z porušovania ľudských práv. Okrem „tradičných“ adeptov, ako je Irak, Irán, severná Kórea či Kuba, tak americká diplomacia „natrela“ aj Čínu, Rusko, Saudskú Arábiu alebo Uzbekistan a Pakistan. Najlepšie v očiach amerických diplomatov v pondelok zverejnenej správe neskončil ani Izrael a séria arabských militantných hnutí.
Správa, ktorú spracovali americké veľvyslanectvá a misie vo svete, kritizovala aj vládu proamerického kolumbijského prezidenta Andrésa Pastranu. Z Európy je suverénom v porušovaní ľudských práv Bielorusko, prezidenta Lukašenka a v Afrike Washington najviac skloňoval Zimbabwe.
Čínu iba niekoľko dní po návrate prezidenta Georgea Busha z Pekingu state department obvinil zo zneužívania amerického protiteroristického ťaženia v prospech potláčania práv moslimských menšín vo východných provinciách. Najľudnatejšiu krajinu sveta rovnako správa cituje v prípade potláčania náboženských slobôd, ktoré spomenul počas návštevy Pekingu aj Bush.
Aj Izrael podľa americkej diplomacie vo svojom registri dodržiavania ľudských práv zlyháva. Washington priznáva boj s terorizmom, v ktorom však vláda premiéra Ariela Šarona príležitostne zašla priďaleko. Na druhej strane blízkovýchodného konfliktu zase správa odsúdila islamské militantné skupiny ako Hamas a Hizballáh, ktoré označila za nepriateľov ľudských práv.
Jeden z kľúčových amerických spojencov - Saudská Arábia - skončil na pranieri za mučenie väzňov a Rusko zase obvinili zo zastrašovania povstalcov a vraždenia tých, ktorí podporujú čečenskú nezávislosť. Správa nehovorí o čečenských teroristoch, ale o povstalcoch.
Jeden z najdôležitejších spojencov počas protiteroristickej vojny v Afganistane - Pakistan diplomati kritizujú za mimosúdne popravy a policajné prechmaty. V neďalekom Uzbekistane podľa americkej diplomatickej misie bezpečnostné sily mučili a bili ľudí. Uzbecké orgány rovnako zatýkali a zadržiavali ľudí na základe falošných obvinení.
Bývalé afganské vládne hnutie Taliban správa kritizovala za systematické porušovanie ľudských práv. „Na sucho“ však neobišli ani americkí spojenci zo Severnej aliancie. Tých americká diplomacia obvinila z politicky motivovaných vrážd.
Tradiční suveréni v porušovaní ľudských práv, ktorých Bush nedávno označil za „os zla“ - Irak, Irán a severná Kórea americká správa kritizuje najviac. V Iráne vláda výrazne obmedzuje právo občanov na slobodné voľby. Teherán praktizuje masové popravy, zmiznutia politických oponentov, mučenie. Susedný Irak zase vyvražďuje, mučí a necháva zmiznúť osoby podozrivé z vojenskej dezercie.
Severokórejský systém stále predstavuje diktatúru, v ktorej fungujú koncentračné tábory, kde sú väzni vystavení hladovaniu, mučeniu a chorobám. V prípade tohto stalinistického skanzenu nechýbajú ani verejné popravy či kvázi vedecké pokusy na ľuďoch.
Z Afriky „vyniklo“ Zimbabwe, ktorého prezident Robert Mugabe zastrašuje politických oponentov.
Ďalším tradičným porušovateľom ľudských práv aj naďalej zostáva režim kubánskeho prezidenta Fidela Castra.
V Európe najväčším porušovateľom ľudských práv zostáva bieloruský režim prezidenta Alexandra Lukašenka, kde počas uplynulého roka nechýbalo manipulovanie médií alebo zastrašovanie opozície pred a počas minuloročných prezidentských volieb. (taa)