„Je to ako spiaci obor,“ vyhlásil klimatológ Mark Swoboda z Národného centra na zmierňovanie následkov sucha v štáte Nebraska.
Sucha sa najviac obáva severovýchod USA, západné pobrežie vrátane Los Angeles i južná Kalifornia. Sucho sa definuje, že napadne len sedemnásť percent bežných zrážok po tri mesiace za sebou. Los Angeles dostalo za posledný polrok len tretinu obvyklého prídelu. Na severovýchode bola neobvykle teplá zima s menším množstvom snehu, ktorý sa roztopil, bez toho, aby naplnil nádrže a rieky. Vetry zahnali väčšinu zimných snehových búrok, častých pri Veľkých jazerách, na stredozápad až k tichomorskému pobrežiu. Ďalším faktorom je fenomén La Niňa, ktorý spočíva v ochladzovaní horných vrstiev tichomorských vôd. Podľa klimatológov La Niňa spôsobuje teplé a suché zimy na americkom juhovýchode a suché letá v štátoch severne od Skalistých hôr. Veľa sa hovorí aj o globálnom oteplení, ktoré hýbe klímou - ale spojitosť so suchom nemožno jednoznačne preukázať.
Väčšina miest a obcí pozdĺž východného pobrežia vydala varovanie pred suchom a navrhla dobrovoľné šetrenie vodou. Zvlášť napätá situácia je v najľudnatejšom meste regiónu New Yorku, na ktorý sa zniesla v uplynulom polroku len polovica obvyklých zrážok. Na výzvu starostu Michaela Bloomberga obyvateľstvo ušetrí denne až pätnásť miliónov litrov vody. I tak sa mesto chystá otvoriť pätnásť z niekoľkých desiatok podzemných prameňov, aby predišlo najhoršiemu.
Situácia bude v každom prípade zlá - aj po jarných dažďoch a vlhkom apríli a máji. Ťažkosti so zásobami pitnej vody to nevyrieši. V Baltimore napríklad zásobník vody Prettyboy poklesol na tretinu kapacity a do vodovodného systému je dočasne čerpaná voda z rieky Susquehanna. Podľa odborníkov sa v lete mnohé oblasti nevyhnú vyhláseniu stavu núdze, keď bude voda na prídel alebo neúmerne zdražie. (čtk)