Ségolene Roylová je najpopulárnejšou socialistickou političkou. Prieskumy jej dávajú väčšie šance ako jej partnerovi a šéfovi socialistov Francoisovi Hollandovi. FOTO - REUTERS |
Po úspechu Angely Merkelovej v Nemecku a prvej čilskej prezidentky sa aj do čela Francúzska tlačí žena. Novou hviezdou socialistov je Ségolene Royalová. Päťdesiatdvaročná šéfka juhozápadného regiónu Poitou-Charentes patrí medzi najpopulárnejších politikov v krajine. Vyhráva aj prieskumy vo vlastnej strane, so značným odstupom je druhý bývalý premiér Lionel Jospin.
Ségo, ako ju familiárne prezývajú, by sa rada na budúci rok presťahovala do Elyzejského paláca. O jej nominácii však musí do konca roka rozhodnúť rozhádaná socialistická strana.
Royalová vyštudovala prestížnu školu pre francúzskych byrokratov. Do jednej triedy chodila so súčasným konzervatívnym premiérom de Villepinom a šéfom socialistov Francoisom Hollandom. Práve s ním má štyri deti, nikdy sa však nezosobášili. V novinách sa už objavila karikatúra, ako Holland v prezidentskom paláci umýva riad.
Kuriózne je, že aj Holland patrí medzi možných kandidátov na prezidentské kreslo. Sám tvrdí, že mu neprekáža, že je Ségolene populárnejšia. Pripustil však, že ho prekvapilo, keď ohlásila kandidatúru.
Royalovú pritiahol do vysokej politiky bývalý prezident Mitterrand, s jeho pomocou sa stala poslankyňou a neskôr vystriedala niekoľko ministerských postov. Obrovskú publicitu jej pred dvoma rokmi prinieslo víťazstvo v regionálnych voľbách v Poitou-Charentes, kde porazila vtedajšieho premiéra Raffarina.
Keď sa vlani začalo hovoriť, že chce byť prezidentkou, mnoho straníkov ju ironizovalo. Kolega Laurent Fabius (tiež sa uchádza o socialistickú nomináciu) sa jej verejne spýtal, kto sa bude starať o jej deti. Sexistická poznámka vyvolala pobúrenie a Royalovej pridala ďalšie sympatie verejnosti. Jej dnešná popularita naháňa straníckym kolegom rešpekt.
Sebavedomá politička vždy priťahovala pozornosť médií Často hovorí o rodinných hodnotách, pravidelne kritizuje sex a násilie v televízii. Naposledy so sebou zobrala húf novinárov do Čile, kde podporila kandidatúru dnes už zvolenej prezidentky Bacheletovej.
Má však aj slabšie stránky. Napriek tomu, že sa dlho pohybuje v politike, takmer nič sa nevie o jej názoroch na ekonomiku, Európsku úniu či medzinárodnú politiku. Kritici poukazujú, že počas pouličných nepokojov moslimskej komunity nepovedala ani slovo o tom, ako bojovať proti sociálnym problémom a rasizmu. Namiesto toho navrhovala znovuzavedenie vojenskej služby.
Silnú pozíciu nemá ani medzi špičkami strany. V kuloároch sa hovorí, že ju socialisti chcú v prvej fáze prezidentského boja použiť proti ministrovi vnútra Nicolasovi Sarkozymu. Neskôr sa objaví bývalý premiér Lionel Jospin.
Sám Sarkozy na adresu Royalovej nešetrí komplimentmi. Vyhlásil, že je dobrou kandidátkou a dlhodobo ju rešpektuje. Ctižiadostivý Sarkozy teraz bojuje o stranícku nomináciu s premiérom Dominique de Villepinom. Z ich boja by mohla vyjsť víťazne súčasná ministerka obrany Michele Alliotová-Marieová. Niektorí komentátori už fantazírujú, ako sa stretne vo voľbách práve s Royalovou.
Obom dámam nahrávajú aj želania Francúzov. Väčšine je jedno, či prezidentské voľby vyhrá muž alebo žena. Prvoradé je, aby sa do čela štátu postavil poctivý a mladší človek, ktorý bude počúvať bežných ľudí.