Ponuka zodpovedá požiadavkám vlády, komisia ministerky privatizácie Márie Machovej preto poverila privatizačného poradcu, aby rokoval s konzorciom o návrhu transakčných dokumentov. Viac bude známe v piatok.
S cenou 130 miliárd korún ostro nesúhlasí opozícia a HZDS včera vyhlásilo, že to je jeden z dôvodov, pre ktoré navrhne v parlamente vysloviť celej vláde nedôveru. S cenou nesúhlasí ani koaličná SDĽ, ktorá tvrdí, že podľa vlastných analýz jej vychádza cena minimálne 170 miliárd korún. Odvolanie vlády považuje SDĽ zatiaľ za príliš netradičné riešenie, napokon, musela by odvolávať aj vlastných ministrov.
Jedným z mála skutočných odborníkov na SPP je Arpád Demko, ktorý pracuje v plynárňach už štyridsať rokov a šéfoval im v rokoch 1992 až 1997. Podľa neho sú možno traja ľudia, ktorí dokážu kolos SPP oceniť. Cenu pritom, hoci sa mu zdá dobrá, nepovažuje za prvoradú.
Slovensko ako tranzitná krajina môže získavať iba z hladkého prepojenia medzi tým, kto plyn dodáva, a tými, čo ho odoberajú. Preto je podľa Demka výhodné, že spoločnú ponuku predložilo práve konzorcium zložené z Gazpromu, teda dodávateľa plynu, a Ruhrgasu a Gaz de France, ktorí sú jeho odberateľmi.
Ak tieto spoločnosti kupujú potrubia SPP, dá sa očakávať, že majú záujem o tlačenie svojho plynu práve cez Slovensko, a nie inými cestami. Práve to je výhodné pre príjmy štátu.
Podľa ekonómov by v prípade zrušenia predaja SPP jeho trhová cena klesala. Okrem iného aj preto, že by ho ďalej riadili politici.