vám, ako na to.
Pamäť: Môžete si vybrať z troch možných alternatív. Prvou je flash pamäť, ktorá je zabudovaná priamo v prehrávači. Výhodou je, že sa nepoškodí ani pri páde prehrávača na zem, nevýhodou zostáva to, že sa v priebehu rokov degraduje a môže sa stať nespoľahlivou. Prehrávače vybavené týmto druhom média iba zriedkakedy dosahujú kapacitu vyššiu ako 4 gigabajty. Druhým variantom sú prehrávače, ktoré namiesto zabudovanej pamäti obsahujú iba čítačku pamäťových kariet, alebo ponúkajú kombináciu flash pamäte a čítačky. Kedykoľvek si môžete kapacitu prehrávača rozšíriť, alebo vymeniť jednu kartu so skladbami za druhú. Samostatnou kategóriou sú prehrávače so zabudovaným pevným diskom, ktoré poskytujú kapacitu na úrovni desiatok gigabajtov. Ich rozmery sú však o čosi väčšie ako je tomu pri flash prehrávačoch a sú energeticky náročnejšie. Keďže dáta sú uložené na rotujúcom magnetickom kotúči, pri silnom náraze alebo páde sa môže táto najdrahšia súčiastka prehrávača poškodiť.
Displej: Drvivá väčšina používateľov si kupuje prehrávač hlavne kvôli hudbe a nie kvôli displeju. Keďže sa funkcie prehrávačov rozširujú, dnes dokážu vďaka veľkým plnofarebným displejom ponúknuť i prehrávanie videa či prezeranie fotografií. Kým najobyčajnejšie prehrávače nemusia mať žiadny displej, iné poskytnú iba základné informácie o prehrávaných skladbách alebo pripomínajú displej vreckového počítača či mobilného telefónu. Rozhodnutie je iba na vás. Ak vás zaujíma len hudba, je zbytočné priplácať za čosi, čo vôbec nepoužijete.
Formáty: Vreckové prehrávače dokážu spracovať komprimovanú hudbu v najrôznejších formátoch. Tie najzákladnejšie si poradia s formátmi MP3, AAC a WMA, ktoré sa na internete vyskytujú najčastejšie. Technologicky dokonalejšie spracujú i skladby vo formátoch OGG Vorbis a FLAC, alebo pracujú i s vlastnými formátmi, ako napríklad ATRAC. Ak plánujete kupovať hudbu z internetu, uistite sa, že prehrávač podporuje prácu s DRM rozšíreniami. Práve tie sú nositeľom licenčných informácií.
Mnohé prehrávače však dokážu spracovať i iné ako hudobné formáty. K prehrávaným skladbám dokážu z LYR súborov zobraziť texty piesní, dokážu zobrazovať textové dokumenty, poradia si s fotografiami vo formáte JPEG, alebo dokonca spracujú video vo formátoch MPEG2 alebo MPEG4. Pred samotnou kúpou nazrite do svojho domáceho archívu a podľa toho v akom formáte si skladby digitalizujete, taký prehrávač zvoľte.
Akumulátor: Keďže MP3 prehrávač patrí do terénu, dôležité je i to, ako dlho vydrží jeho akumulátor a či je možné ho vymeniť. V priemere sa výdrž akumulátorov pohybuje od 5 do 20 hodín, pričom väčšina nových prehrávačov používa zabudovaný Li-Ion alebo Li-Pol akumulátor. Ak mu v teréne dôjdu sily, môžete v teréne pripojiť iba externý napájací box, alebo sa s posluchom rozlúčiť. Ak však používa štandardizované články formátov AA alebo AAA, kdekoľvek si môžete v stánku kúpiť náhradné alebo vytiahnuť z vrecka náhradné, nabité. Dôležité je to ako rýchlo sa akumulátor v prehrávači nabije a či je k nemu štandardne dodávaný napájací adaptér, alebo musíte nabíjať pomocou USB kábla zo zapnutého PC.
FM Tuner: I keď by ste to dnes očakávali ako samozrejmosť, nie každý MP3 prehrávač je vybavený aj FM tunerom. Ak to s počúvaním vysielania myslíte vážne, uistite sa, že vami zvolený prehrávač nemá FM tuner iba "na ozdobu". Mnoho prehrávačov má nekvalitné FM tunery, na ktorých môžete prijímať iba najsilnejšie lokálne stanice.
Záznam: Praktickou funkciou je i zabudovaný záznamník. V závislosti od kvality mikrofónu môžete potom prehrávač používať i ako digitálny diktafón. Odskúšajte si citlivosť mikrofónu z jedného metra, z troch, piatich či desiatich. Zistíte či dokáže zaznamenať i prednášku v učebni, alebo ho musíte pri rozhovore smerovať na ústa rečníka. Výhodou je zabudovaný linkový vstup a podpora rozoznávania stôp. Ak pripojíte káblom prehrávač k výstupu gramofónu alebo kazetového prehrávača, oddelí vám jednotlivé stopy do samostatných skladieb.
Nastavenia: Od možností DSP čipu závisí i to, ako sa vám "zafarbenie" a charakteristika hudobného výstupu bude pozdávať. Najlacnejšie čipy umožňujú iba reguláciu výšok a basov alebo predvoľbový ekvalizér. Dokonalejšie modely majú používateľsky definovateľný ekvalizér, vyváženie kanálov, funkcie pre odstránenie chybových artefaktov kompresie, alebo špeciálne rozhrania SRS a WAW, ktoré vám pomôžu výstup ešte viac doladiť.
Komunikácia s PC a okolím: Každý MP3 prehrávač je vybavený USB rozhraním, no nie každý prehrávač pripojíte k počítaču bez špeciálnych káblov a redukcií. Ak chcete byť všestranní, voľte taký prehrávač, ktorý má v sebe zabudovaný priamo použiteľný konektor. Dôležité je i to, či dokáže komunikovať s PC bez špeciálneho softvéru, alebo ho vyžaduje. Nikdy neviete, kedy sa ocitnete za cudzím PC, a budete si chcieť niečo do prehrávača stiahnuť. Niektoré prehrávače majú USB porty dva. Ten druhý slúži na to, aby ste k nemu mohli pripojiť digitálny fotoaparát alebo USB kľúč, aby ste si z neho dáta prehrali do internej pamäti. Takýto prehrávač nahradí fotobanku a zaobíde sa pri kopírovaní dát i bez počítača.
Vyhotovenie: Prehrávač si zachová svoju tvár iba vtedy, ak je vyhotovený z kvalitného materiálu, ktorý sa neošúcha a nepoškriabe. Nikto predsa nechce svoj "precitlivelý" prehrávač neustále ukrývať v nevzhľadnom puzdre, či "pršiplášti". Ideálne je vyhotovenie z hliníka alebo plastov ABS bez farebného nástreku. Pozornosť venujte i tlačidlám a možnosti káblového diaľkového ovládania - zlou voľbou uberiete o komfort iba seba.
Doplnkové funkcie: S vreckovými MP3 prehrávačmi je to dnes už ako s mobilnými telefónmi. Umož-nia vám hrať hry, ponúkajú zabudované hodiny, stopky, pripomienkovač, či dokonca adresár. Niektoré sú vybavené stolnou základňou, pre iné kúpite špeciálne príslušenstvo - ak máte už pred sebou jasných favoritov, skontrolujte i ďalšie možnosti expanzie.
A nezabudnite na to najdôležitejšie. Žiadne zo základných dodávaných slúchadiel nie sú dostatočne kvalitné na to, aby ste si nenašli dôvod na kúpu lepších - pôžitok z kvalitnej hudby sa znásobí.
Autor: PC.SME.SK