Už viac ako rok funguje aj na Slovensku skúšobné pozemné vysielanie digitálnej televízie DVB-T. Ako prví si digitálne vysielanie užili obyvatelia Banskej Bystrice a Zvolena, neskôr obyvatelia Košíc a od decembra 2005 možno digitálne vysielanie prijímať aj v okolí Bratislavy. Čo to vôbec digitálna televízia DVB-T je a oplatí sa do nej investovať?
Čo to je digitálna televízia?
V súčasnosti je signál televíznych a rozhlasových staníc na Slovensku šírený analógovým spôsobom, ktorý je technologicky zastaraný a nedokonalý. Obraz i zvuk je na mnohých miestach prijímaný vo veľmi zlej kvalite. Zlú kvalitu analógového obrazu ihneď zaregistrujete: je zašumený, vytvára rôzne farebné kontúry, či rozkmitané pruhy alebo má duchov. Práve preto ho nahradí digitálne vysielanie, ktoré je menej
citlivé na rušenie a rôzne šumy. DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) je teda nový, technicky podstatne dokonalejší spôsob prenosu obrazu a zvuku, ktorý do roku 2012 úplne nahradí súčasné
analógové vysielanie. Zmeny čakajú všetky krajiny Európskej únie, pričom v mnohých z nich už digitálna televízia funguje niekoľko rokov.
Čo treba na príjem digitálneho vysielania?
Televízory, ktoré boli doposiaľ dostupné, sú prispôsobené len na príjem analógového signálu, či už prostredníctvom antény, alebo rozvodov káblového operátora. Na príjem digitálneho vysielania preto treba zabezpečiť prístroj, ktorý digitálny signál prevedie na analógový. Toto zariadenie, ktoré má približne polovičné rozmery v porovnaní s bežným videom, sa nazýva set-top-box. Cena zariadenia nepresahuje 3000 Sk a po spustení ostrej prevádzky isto ešte klesne. Zapojenie set-top-boxu je jednoduché: stačí do neho pripojiť konektor televíznej antény a prostredníctvom bežného konektora SCART sa pripojí k televízoru. Samozrejme, špecializované obchody ponúkajú aj samostatné antény na príjem digitálneho signálu, či už vnútorné alebo vonkajšie.
V prípade, že uvažujete o kúpe LCD alebo plazmového televízora, vyberajte model, ktorý je prispôsobený na príjem digitálnej televízie. Nové modely televízorov majú priamo v sebe zabudované zariadenie na príjem digitálneho signálu a už k nim nemusíte nič pripájať.
Prečo vymeniť bežnú anténu za digitálnu?
Ako sme už naznačili, najvýznamnejšou zmenou, ktorú okamžite zaznamenáte je podstatne vyššia kvalita obrazu a zvuku. V oblastiach, kde je kvalitný príjem digitálnej televízie vás už nebude rušiť žiadne zrnenie obrazu. Zároveň však treba podotknúť, že v oblastiach so slabým príjmom signálu obraz vypadáva. Prejavuje sa to nedokonalým prekreslením obrazu, ktoré je na obrazovke viditeľné v podobe štvorčekov alebo čiernych plôch. Zároveň vypadáva zvuk, ktorý zariadenie vôbec neprehráva. Pred rozhodnutím zmeniť analógový príjem na digitálny sa treba informovať aká úroveň signálu je v oblasti kde bývate.
Medzi ďalšie výhody digitálneho vysielania patrí väčší výber televíznych staníc. Momentálne už nie je v éteri priestor pre vysielanie ďalších celoplošných televíznych staníc. DVB-T poskytuje priestor pre podstatne viac televíznych kanálov. Aj keď je ich počet v skúšobnom vysielaní momentálne obmedzený, v budúcnosti bude možné na obyčajnú izbovú anténu chytať oveľa viac televíznych staníc.
Kde je možné digitálne vysielanie prijímať?
Vďaka trom pilotným projektom sa dá digitálne televízne a rozhlasové vysielanie vyskúšať v piatich lokalitách - v Bratislave, Banskej Bystrici, Zvolene, Prešove a Košiciach. V skúšobnej prevádzke bude vysielanie fungovať do 30. júna, potom by malo prejsť plynulo do ostrej. Postupne sa budú digitálne vysielače budovať aj v ostatných mestách Slovenska.
Pre koho je digitálna televízia určená?
Samozrejme, pre každého. Ak vám stačí sledovať slovenské televízne programy, môžete odhlásiť káblovú televíziu, investícia do set-top-boxu sa vám vráti v priebehu roka. Ako najlepšiu možnú alternatívu možno digitálnu televíziu odporučiť i všade tam, kde je slabý analógový signál. Ovládanie set-top-boxu zvládnu po krátkom zaškolení aj deti a starší ľudia.
Aké služby prinesie digitálna televízia v budúcnosti?
V súčasnosti možno prijímať digitálny obraz v rozlíšení do 720x576 bodov. V budúcnosti sa rozlíšenie digitálnej televízie zvýši na formát HDTV, čo je až 1920x1080. Len pre zaujímavosť - v niektorých krajinách sa už testuje ďalší formát, UHDV (Ulra High Definition Video) s neuveriteľne vysokým rozlíšením 7680x4320 bodov. Čím vyššie rozlíšenie obraz má, tým kvalitnejší zážitok zo sledovania relácie alebo filmu ponúka. Pravda, používateľ musí mať televízor, ktorý takéto rozlíšenie podporuje.
Medzi silné zbrane digitálnej televízie patrí aj možnosť priameho nahrávania filmov alebo relácií na hard disk počítača bez straty kvality. Aj na slovenský trh už prichádzajú set-top-boxy, ktoré ponúkajú funkcie videorekordéra.
Časom sa v ponuke televízií presadí aj elektronický programový sprievodca, ktorý používateľovi ponúkne informácie o vysielanom programe, alebo teletext v špičkovej obrazovej kvalite, v ktorom nebude potrebné čakať na načítanie stránky. Digitálna televízia umožňuje aj obojsmernú komunikáciu - používateľ sa bude môcť prostredníctvom svojho televízora zapájať do hier, hlasovania alebo poslať odkaz do štúdia.
Autor: MOBIL.SME.SK