Slovenský europoslanec Peter Šťastný bude na tomto najvýznamnejšom hlasovaní roku 2006 chýbať, lebo odcestoval na olympijské hry v Turíne.
Minister zahraničia Eduard Kukan povedal, že smernica o službách je z pohľadu Slovenska veľmi dôležitá a "máme záujem, aby bola čo najliberálnejšia". O neprítomnosti Šťastného na hlasovaní povedal, že "každý zodpovedný politik si musí naplánovať svoju prácu tak, aby bol v určitom čase tam, kde sa prijímajú najdôležitejšie rozhodnutia".
Smernica o službách vyvoláva spory a vášne aj medzi europoslancami a nie je isté, ako hlasovanie dopadne. Pôvodne mala odstrániť prekážky, s ktorými sa na jednotnom európskom trhu živnostníci stretávajú. Podľa Európskej komisie liberalizácia zlepší úroveň služieb v Európe a pomôže vytvoriť tisícky nových pracovných miest.
Pôvodný návrh však narazil na silný odpor najmä Francúzska, Belgicka a Nemecka. Obávajú sa mýtického "poľského inštalatéra", ktorý svojimi nižšími nákladmi ohrozí domácich podnikateľov. Najmä pod francúzskym tlakom bol návrh značne oslabený.
To sa nepáči najmä zástupcom nových členských krajín a liberálne zmýšľajúcim severským štátom. Česká europoslankyňa Zuzana Roithová (KDÚ-ČSL) sa ešte včera snažila mobilizovať europoslancov z týchto štátov s tým, že návrh "treba skúsiť ešte zmeniť".
Roithová tvrdí, že kompromis z minulého týždňa medzi pravicou a ľavicou až príliš potlačuje pôvodný zmysel smernice. Vypadol totiž kľúčový princíp, ktorý mal aj slovenským inštalatérom či architektom zaručiť, že môžu v krajinách únie podnikať podľa svojich domácich pravidiel. Kompromisný návrh prikazuje cudzím živnostníkom podriadiť sa zdravotným a sociálnym systémom hostiteľskej krajiny.
Podľa Roithovej je celkové riešenie problematické najmä preto, že si ho každá krajina môže vykladať po svojom, a to povedie ku sporom. Potrebný je každý hlas, teda aj Petra Šťastného. Ak by návrh neprešiel v prvom čítaní, celý problém by sa vrátil na začiatok.
Šťastný bol ešte v pondelok večer na búrlivom rokovaní klubu Európskej ľudovej strany - Európskych demokratov, kam patrí aj Roithová. Tam podľa jedného z účastníkov svojim slovenským spolustraníkom odkázal, že rozhodne majú podporovať čo najväčšie otvorenie trhu so službami. Potom dodal, že on sám bude na hlasovaní chýbať, lebo ide do Turína.
Šťastný je generálnym manažérom hokejovej reprezentácie Slovenska. Na otázku, či nepovažuje za problém, že nebude na hlasovaní, odpovedal: "Naozaj žartujete, že? Bol som v Štrasburgu, hlasoval som v utorok, a keď mám dva konflikty, musím si vybrať jeden."
Šťastný argumentuje, že ide o prvé čítanie a že urobil, čo mohol. "A keď to bude naozaj také seriózne, že tam človek bude musieť byť, odskočím aj z olympiády," povedal.
Jeho kolega europoslanec za SDKÚ Milan Gaľa sa domnieva, že olympijské hry sú vecou reprezentácie Slovenska, a tak možno chápať aj účasť Šťastného na nich. Podľa Gaľu na hlasovanie aj tak nepríde všetkých 732 europoslancov.
Vicepremiér a minister financií za SDKÚ Ivan Mikloš povedal, že by bolo dobré, keby sa na základe jednej neprítomnosti nevyvodzovali ďalekosiahle závery. "Stačí si pozrieť, či je aktívny a či pracuje. Z toho, čo viem, je aktívny a pracuje," podotkol.
Šťastný dal hokeju prednosť aj vlani počas majstrovstiev sveta vo Viedni. "Kolegovia ma chceli poveriť, aby som kontroval nejakému poslancovi správu o nejakom zákone, ale ja som im na rovinu povedal, že v tom čase budú majstrovstvá," hovoril Šťastný. "Mojím bossom sú napokon slovenskí občania, a to by museli podpísať nejakú petíciu a dať mi najavo, že mám hokej nechať tak," povedal Šťastný.
Autor: JOHANA GROHOVÁIGOR STUPŇAN