Účet Nemocnice s poliklinikou v Dunajskej Strede v rozsahu 2,8 milióna zablokoval exekútor. "Hrozba exekúcie nad nami visí už niekoľko mesiacov, a tak sme dokázali nakumulovať peniaze, aby nemocnica normálne pracovala," povedal riaditeľ Zoltán Horváth. FOTO - TASR
DUNAJSKÁ STREDA - Pre nemocnice sú exekúcie časovanou bombou. Od januára ich nechráni zákon a čelia exekútorom. Nemocnice v Dunajskej Strede, Galante, Skalici a poliklinika Šamoríne, ktoré patria Trnavskej župe, majú asi 40 exekučných rozhodnutí za dlhy, ktoré vznikli do konca roku 2002, keď ich vlastnil štát.
V dunajskostredskej nemocnici blokuje exekútor takmer 3 milióny korún. Je to len časť dlhu, ktorý predstavuje len penále z nevýhodnej zmluvy uzatvorenej v roku 1996. Zvýšený je aj o trovy konania a odmeny exekútora. Ďalšia časť dlhu predstavuje 5 miliónov korún, ktoré bude musieť zariadenie vyriešiť neskôr.
Trnavský župan Tibor Mikuš dal riaditeľovi nemocnice úlohu, aby vypracoval zásady krízového režimu. Riaditeľ Zoltán Horváth povedal, že nemocnica k nemu zatiaľ nepristúpila, situáciu má pod kontrolou a poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je ohrozené. V dôsledku splácania dlhov však nemá peniaze na nové prístroje a rekonštrukciu objektov.
"Hoci nemocnice boli do konca minulého roku chránené exekučným moratóriom, od roku 2002 sme mali takmer dvadsať rozhodnutí na státisíce korún, s ktorými sme sa vyrovnali. Exekučné rozhodnutia na vyššie sumy nás ešte len čakajú. Keď sa exekvovalo aj počas moratória, teraz, keď nemocnice zákon nechráni, sa bude ešte viac," predpokladá Horváth.
Dunajskostredskej nemocnici už pohrozila exekúciou Sociálna poisťovňa za neplatenie odvodov za zamestnávateľa. Tieto záväzky predstavujú 28 miliónov korún. "To je suma, ktorá nás môže ohroziť, ak sa nedohodneme na splátkovom kalendári," konštatuje riaditeľ. Pod správu župy išla s dlhom 192 miliónov korún. Problémom sa budú zaoberať župní poslanci na najbližšom zasadnutí.
Mikuš povedal, že staré záväzky zdravotníckych nemocníc v správe žúp sú celoslovenským problémom, a treba ich riešiť systémovo. Bývalý trnavský župan Peter Tomeček sa počas minulého volebného obdobia o riešenie pokúsil. Na Najvyšší súd podal žalobu na určenie vlastníka záväzkov nemocníc do konca roku 2002 a žiadal, aby do rozhodnutia súdu boli exekúcie zastavené. Ako nám povedal, Najvyšší súd vec postúpil okresnému súdu. "Ten podľa mojich informácií zatiaľ vo veci nekonal," povedal Tomeček.
Exekútori majú v prípade nemocníc etické pravidlo
"Exekútor sa pri exekúcii zdravotníckych zariadení riadi zákonom, ktorý neobmedzuje vymáhanie pohľadávok dlžníka v prospech veriteľa," povedal exekútor Ladislav Bangó z Trnavy. Ako dodal, existuje však nepísané etické pravidlo, podľa ktorého exekúcia nesmie ohroziť zdravie pacienta.
"V prvom rade sa pokúsime dohodnúť splátkový kalendár a ak to nie je možné, siahame na hnuteľný a nehnuteľný majetok. Rozhodne nie na diagnostické a liečebné prístroje, aby sme neohrozili zdravie pacienta a chod nemocnice," povedal Bangó.
(bej)