"Sane ma nebavia, radšej by som šiel dole do Turína na hokej. Na Kanadu. Aj tak všetci okolo len tak prefrčia," vysvetľoval Simone Baglivo, jeden z dobrovoľníkov na zimných olympijských hrách. "Napriek tomu som rád, že to môžem zažiť. Hoci sa mi ušiel flek tu hore v Cesane. Robím kontrolóra," pokračoval študent elektrotechniky na turínskej univerzite.
Organizačný výbor XX. olympijských hier vyhovel len každému druhému záujemcovi o prácu dobrovoľníka. Chcelo ju 40-tisíc, no šancu z praktických dôvodov dostala len polovica. "Mám za to len oblečenie, bundu a nejaké tričko, ale aspoň som súčasťou niečoho veľkého. Zarobím si inde. Popri škole, kde končím ekonomiku, si privyrábam ako premietač v kinocentre," vravel Emanuelle Corsi za volantom služobného Fiatu. Shuttle bus z biatlonového areálu v San Sicariu hlásil veľké meškanie, preto organizátori okamžite zabezpečili odvoz do takmer sto kilometrov vzdialeného Turína autami.
Na rozdiel od dobrovoľníkov na konkrétnych športoviskách má Emannuel pohyblivejšiu prácu. "Kam ma zavolajú, tam idem. Robím šoféra aj s kamarátom, ale ten je po celú osemhodinovú službu k dispozícii len zástupcom sponzorskej firmy Coca-Cola. Systém dopravy je jednoduchý. Médiá a športovci majú kyvadlovú dopravu, tréneri a funkcionári si buď objednajú auto na konkrétnu hodinu, alebo ho môžu používať od rána do večera. Záleží na akreditačnej karte. Ak tam máte jednotku alebo dvojku, je osobný šofér váš stále. Ak trojku, môžete si ho telefonicky objednať na konkrétnu hodinu. Ak štvorku, musíte sa uspokojiť s kyvadlovou dopravou," vysvetľoval s úsmevom.
Ten väčšine dobrovoľníkov vydrží po celý čas služby. Šofér poloprázdneho autobusu zo slnkom zaliateho skokanského areálu v Pragelate k nemu pridal i spev. Pokým sa stroj úzkymi uličkami plnými ostrých zákrut nevydriapal k zjazdovke v Sestriere (asi 25 minút), nôtil si jeden miestny hit za druhým. Došlo aj na árie z opier.
Francesca Clari obsluhuje v bufete pri turínskej hale Palavela. "Je tu krasokorčuľovanie, na ktoré sa najviac teším. Len neviem, či sa do haly aspoň na chvíľu dostanem. Chcela som si kúpiť normálny lístok, ale nebola šanca. Taký veľký záujem oň je. Neušiel sa mi ani na tréning." Krasokorčuliarske finále sú na každý deň vypredané. Napriek najdrahším vstupenkám. Kým včerajší otvárací hokejový duel Slovákov s Rusmi sa dal zohnať za 96 eur, dnešná finálová jazda Pľuščenka a spol. vyšla na úctyhodných 360 eur. (rh)