nepatrili medzi hviezdy, ale takýto medailový záber sa nečakal. Ťažko spochybniť ich výkony, ale k triumfu prišli trošku ako slepé kurence k zrnu.
Najprv sa zo súťaže odhlásil nórsky univerzál, kombinačný šampión a medailový rekordér Kjetil Andre Aamodt. Preteky sa začali podľa predpokladov a po zjazde bol na čele všestranný Američan, celkový víťaz Svetového pohára Bode Miller. Keď ten v prvom slalomovom kole urobil chybu, všetko mal v rukách najväčší favorit Benjamin Raich. Solídny náskok pred Ligetym si Rakúšan v druhej jazde udržal po prvom i druhom medzičase a potom takisto urobil školácku chybu. "Špicar" znamenal vypadnutie muža, ktorý je majstrom sveta v tejto disciplíne. "Vynechal som bránku. Išiel som rýchlo. Šance vyhrať boli vysoké, ale musel som prísť do cieľa. Som nahnevaný, ale život musí pokračovať, pripravím sa na ďalšie preteky," povedal Raich. Strieborný Kostelič športovú tragédiu okomentoval jasne: "Benniho som pozorne sledoval, skutočne mi ho je veľmi ľúto a prial by som si, aby sa to vrátilo späť, a aby došiel do cieľa tak, ako by to bolo spravodlivé. Ja by som sa bol uspokojil s bronzom."
V súvislosti so superkombináciou sa objavujú už dlhšie futuristické špekulácie, ktoré sa zrejme ešte zvýraznia. Revolucionári navrhujú vymeniť na MS a ZOH klasickú alpskú kombináciu novou disciplínou, ktorú v SP zaviedli. Superkombinácia sa skladá zo zjazdu a iba jedného slalomového kola.
Teda Ligetyho, historicky prvého amerického olympijského víťaza v súťaži všestrannosti, tieto debaty momentálne pramálo zaujímajú. Pod umelým osvetlením sa tešil z prvého veľkého víťazstva a hneď na olympiáde. V cieli ťažko hľadal slová. O to viac sa rozhovorili jeho kolegovia z tímu USA. Bode Miller i Steven Nyman zhodne a tradične patrioticky vyhlásili: "Je to veľký deň Ameriky."
(tasr)