Diskusia o zákaze fajčiť bola živá, na zábere vľavo je zástanca obmedzenia, vpravo je presvedčený fajčiar. FOTO - REUTERS |
Fajčiari v utorok večer stratili ďalšiu baštu. Anglické krčmy. A nielen tie. Zákaz fajčiť sa vzťahuje aj na privátne kluby, golfové či politické, a tak si ich členovia budú whisky v pohodlných klubovkách vychutnávať bez cigarety či cigary. Hustú dymovú clonu vyvetrajú aj z obľúbených Bingo herní.
Poslanci Dolnej snemovne vyberali medzi tromi možnosťami, ako obmedziť fajčenie na verejných miestach. Veľkou väčšinou sa rozhodli pre najprísnejší variant bez výnimiek.
Zákaz fajčiť sľuboval pred štyridsiatimi rokmi už laboruristický premiér Howard Wilson. Poslanci rozhodli až teraz: ochrana verejného zdravia má prednosť pred slobodným rozhodnutím zapáliť si.
Zoznam miest, kde je povolené fajčiť, sa teraz poriadne zúžil. Okrem súkromných domov, bytov a hotelových izieb zostali len väznice, nemocnice a opatrovateľské domy. Jeden návrh chcel do zoznamu zahrnúť aj pohostinstvá, kde sa nepodávajú jedlá, a privátne kluby. Poslanci to zamietli. Takéto výnimky by podľa nich boli diskriminačné a ďalej by poškodzovali zdravie zamestnancov.
"Zachránili sme práve tisíce životov," jasala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Patricia Hewittová. Odhady odporcov fajčenia hovoria, že po zákaze by mohlo s cigaretami skoncovať až okolo 600-tisíc ľudí. Zdravotníctvo z dlhodobého hľadiska ušetrí milióny libier.
Zákaz je ťažkou prehrou pre tabakovú loby, v parlamentných kuloároch Westminsteru ešte nedávno veľmi vplyvnú. Dokázala si napríklad vymôcť, aby na pretekoch formuly 1 bola povolená reklama na tabakové výrobky, ktorá je inak zakázaná. Obmedzenie fajčiarov znamená nižšie tržby. Dovozca cigár Simon Chase v krčme neďaleko parlamentu síce počas priameho vstupu s reportérmi CNN jednu stískal v ruke, iné ako priznať porážku mu nezostávalo.
"Prečo by nám mala protifajčiarska loby diktovať náš životný štýl na úkor našej kultúry tolerancie?" pýta sa na webovej stránke jeden z lídrov fajčiarskej organizácie Forest Antony Worrall Thompson, majiteľ reštaurácie.
Fajčiari sú znechutení a cítia sa diskriminovaní. "Odišla som z Írska, keď tam v roku 2004 prijali protifajčiarsky zákon. Teraz sa budem musieť zbaliť znova," povedala BBC nahnevane Írka v jednom z londýnskych pubov. Podľa prieskumov verejnej mienky zákaz podporuje okolo 70 percent ľudí.
Protifajčiarske zákony už prijali v Škótsku a Severnom Írsku, dohodli sa aj vo waleskom parlamente. Zostávalo už len Anglicko.
Zákon začne platiť od leta budúceho roku. Británia sa otvára zmenám rýchlejšie ako kedysi, keď sa napríklad zavedenie metrických mier stalo záležitosťou niekoľkých desaťročí. Teraz sa pohotovo pridalo k Írom, Talianom či Švédom a Španielom, kde už zákaz fajčiť úspešne funguje.