Do tohto auta sa zmestí takmer celý chlapčenský futbalový klub Karpatia. Tréner Fedor Vico ho v ňom vozí na zápas. FOTO - ARTILERIA |
ží plátenú tašku z pleca a nervózne sa prechádza popri autovej čiare. Popritom skúša zvýšiť hlas, aby chlapcom ešte niečo poradil.
Je to len krátka chvíľa, ale pocit z krásy miesta a krásy času je v nej mimoriadne intenzívny. Bol tam režisér Marko Škop, keď nakrúcal svoj celovečerný dokumentárny film Iné svety. Dal mu podtitul Made in Šariš a ním naznačil, ako svoj rodný región dnes vidí. Ten svet je originálny, rozmanitý, trochu aj skrytý, a predsa len aj on podlieha masovej kultúre, čo na naň útočí zo Západu. Globálna futbalová hra je v tom pritom absolútne nevinne.
Škop si vyhliadol šesť postáv a sledoval ich tri roky, aby spolu s nimi postihol všetky šarišské mikrosvety. Osemdesiatpäťročný Ján Lazorík je ešte stále bystrý a aktívny etnológ, vyhľadáva, uchováva a šíri regionálne špecifiká. S veľkým znepokojením sa pozerá na to, ako po susednom dvore pobehujú pštrosy, na mieste, kde bolo kedysi JRD. Šarmantný Fedor Vico sa bojí, že jeho rusínski rodáci zostanú bez duše a bez života.
Pokojnej a hĺbavej Kataríne Hrehorčákovej záleží na udržaní židovských tradícií, Tóno Triščík má mladú rodinu, sníva len veľmi opatrne, i keď by neváhal odísť pracovať do zahraničia. Stano Čorej z kapely Nuda, to je mladá, moderná generácia, a Róm Ignác Červenák zas silnou i tragickou postavou zároveň. So svojou rapovou pesničkou sa dostal do Markízy, po známej rabovacej afére ho však vzápätí susedia z osady exkomunikovali.
Vo filme sa prejavil čas, príbehy postáv sa vyvíjajú, rozvetvujú a v podstate sa od seba vzďaľujú. Nerozptyľuje to, Škop je stále pri téme. Aj malým detailom rozpráva o tom, aké sú šarišské osudy a aký je Šariš. Tým, že svojich šesť postáv zavolal na spoločné stretnutie na kopci Šarišského hradu, jednotu filmu ešte posilnil. Formálne, ale aj symbolicky.
Ján Lazorík sa na kopci úplne prirodzene chopil akejsi úlohy moderátora - vystúpil naň prvý, a potom vítal ostatných. Vypytoval sa ich a stmeľoval ich medzi sebou navzájom, keďže sa veľmi dobre nepoznali. A jeho široký ľudový opasok akoby hovoril: všetky tieto zvláštne svety, rusínsky, židovský, rómsky či globálny, sú doma tu na Slovensku.
Spolu s Jánom Lazoríkom žiari Fedor Vico, stále špekuluje a trefne pomenúva šarišské zvláštnosti. Zdá sa, že jeho jemná irónia je veľmi blízka Škopovmu premýšľaniu a humoru. Za ostatné postavy rozprávajú najmä emócie. Kým ich príbehy dopozeráte, prejdete fázou prekvapenia, smútku, radosti, jemnými obavami i pocitom absurdity. Film Iné svety je vďaka tomu živý, veľmi ľudský a rovnako pekný ako ten čarovný zápas medzi Karpatiou a Tatranom.
S Markom Škopom spolupracovali kameraman Ján Meliš a strihač František Krähenbiel. Na dnešnú premiéru do bratislavského kina Tatra prídu Fedor Vico a Tóno Triščík s manželkou - Ján Lazorík si už prichystal aj príhovor.
KRISTÍNA KÚDELOVÁ