Dnes to vyzerá tak, že Orbánovu taktiku preberajú ďalšie pravicové strany v strednej Európe. Výnimkou je len slovenská SDKÚ.
Vedúcou silou poľskej pravice sa vo vlaňajších parlamentných voľbách stala namiesto liberálnej Občianskej platformy strana Právo a spravodlivosť (PIS), ktorá je v ekonomických otázkach podobne ako Fidesz dosť ľavicová.
Posun vľavo sa prejavil aj v českej ODS, ešte v novembri na zjazde presadzovala 15-percentnú rovnú daň aj DPH. Jedným z najdôležitejších zahraničných hostí tam bol vedľa Mikuláša Dzurindu predseda poľského Sejmu Marek Jurek z PIS.
V čase, keď delegáti ODS búrlivo tlieskali Jurekovmu prejavu, premietali v inej sále predvolebný klip PIS namierený proti návrhu rovnej dane, ktorá vraj vyhovuje iba bohatým. Sugestívny klip, ako z chladničiek priemernej poľskej rodiny miznú potraviny a z detskej izby hračky, však na zjazde ODS premietali ako odstrašujúci príklad, lebo obsahoval rovnaké argumenty, aké používali vládnuci českí sociálni demokrati.
Pod tlakom českej ľavice ODS mení svoj názor. Tieňový minister financií ODS Vlastimil Tlustý minulý týždeň úplne spochybnil rovnú daň a navrhol znížiť DPH pri potravinách na nulu. "Na Slovensku je veľa pozitívnych prípadov, ale aj rad vecí, ktoré budeme chcieť robiť inak, lebo sa veľmi nepodarili. Napríklad daň z pridanej hodnoty," povedal SME šéf volebného štábu ODS Jiří Šneberger, podľa ktorého uvažuje ODS o dvoch sadzbách.
Minister financií Bohuslav Sobotka z vládnej ČSSD nazval Tlustého nápad predvolebným populizmom, ktorý by zvýšil deficit rozpočtu o 20 miliárd korún. Tlustého označil za "nezodpovedného daňového Mičurina" s odkazom na sovietskeho šľachtiteľa, ktorý sa tiež snažil krížiť vzájomne nezlučiteľné druhy.