Stretnutia predsedu Smeru Roberta Fica (vľavo) a českého premiéra Jiřího Paroubka sú relatívne časté, spolu položili kvety aj k mohyle spoluzakladateľa Československa Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom vlani 2. októbra. FOTO - ARCHÍV ČTK |
BRATISLAVA - Slovenskí politici si nemyslia, že volebná kampaň v Česku výraznejšie ovplyvní rozhodovanie voličov na Slovensku a naopak. Rátajú však s možnosťou, že prídu podporiť svojich partnerov zo susednej krajiny.
Generálny sekretár SDKÚ Ivan Harman povedal, že SDKÚ "pravdepodobne prídu podporiť lídri z Európskej ľudovej strany".
Prvý podpredseda ODS Petr Nečas vzájomnú podporu ODS a slovenskej pravice považuje za "logickú", hoci pripúšťa, že bude ťažké zosúladiť program špičkových politikov.
Podľa Nečasa by prípadné vystúpenie premiéra a šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu na kampani ODS zrejme nemalo výraznejší vplyv na českých voličov, ale šlo by o výraz určitej spolupatričnosti. Za programovo najbližšie strany označil SDKÚ a KDH a sám by nemal problém prísť jednu z nich podporiť.
Partnerskou stranou KDH v Česku je Kalouskova KDÚ-ČSL. Šéf volebného štábu KDH Pavol Abrhan povedal, že zatiaľ nemajú v pláne pozývať v kampani zahraničných politikov.
ODS už nadviazala predvolebnú spoluprácu s poľskou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá sa často označuje za konzervatívno-populistickú. Bývalej strane Václava Klausa budú radiť experti z PiS. Obidve strany sú euroskeptické, ale rozchádzajú sa v niektorých pohľadoch na ekonomické reformy. PiS napríklad kritizovala rovnú daň.
Sociológ Pavel Haulík spoluprácu ODS s poľskými konzervatívcami vníma ako pragmatické riešenie. "ODS by v Česku neuspela s tým, keby dávala Slovensko za príklad. Postoj k mladšiemu, chudobnejšiemu, nešikovnejšiemu bratovi vo verejnej mienke funguje," hovorí.
Podľa informácií SME zo straníckych centrál sa pripravuje niekoľko návštev českého premiéra Jiřího Paroubka na Slovensko a do Česka by mal niekoľkokrát ísť aj šéf Smeru Robert Fico.
Hlavnými odkazmi Paroubka slovenským voličom má byť to, že v Českej republike sociálni demokrati vládnu už dve volebné obdobia, neprebehli u nich žiadne rozsiahle reformy, a napriek tomu je tam životná úroveň vyššia. Fico by mal zasa varovať českých voličov pred pravicovými reformami.
Podľa šéfa volebného tímu Smeru Mareka Maďariča bude významné zrkadlovo porovnať výsledky sociálnodemokratickej vlády v Česku a pravicovej na Slovensku. "Výsledky ČSSD sú v témach, ktoré sa odrážajú v reálnom živote ľudí, veľmi dobré. Sledujeme, že aj v Česku čerpajú od nás skúsenosti, aké dosahy mali pravicové reformy."
Český politológ Jiří Pehe si nemyslí, že by predvolebná spolupráca slovenských a českých strán mohla mať výraznejší vplyv na ich popularitu. Ficove návštevy v Česku nebudú mať podľa Peheho veľký význam, lebo "českí voliči vedia pomerne málo o strane Smer" a ak vôbec, tak má povesť skôr populistickej strany. Naopak, Smeru by mohla Paroubkova podpora pomôcť, aby ho "legitimizoval".
Šanca, že by česká pravica nadviazala úzku predvolebnú spoluprácu napríklad s SDKÚ, je pomerne malá, myslí si Pehe. V Česku podľa neho neexistuje strana, ktorá by mala reformný program, aký prezentovalo SDKÚ. "Oni by mali z Dzurindu trošku strach, lebo predstavuje tú tvrdú reformnú líniu," povedal.
Istá spolupráca by mohla nastať medzi slovenskými a českými komunistami, hoci bez veľkého efektu, myslí si Pehe.
Predseda pravicovej ODS Mirek Topolánek (vľavo) sa zdraví so slovenským premiérom Mikulášom Dzurindom na kongrese ODS v Prahe vlani 4. decembra. Ich vzťahy sú však o čosi chladnejšie, ako v prípade českej a slovenskej ľavice. FOTO - ARCHÍV ČTK |
Autor: MIROSLAV KERNIGOR STUPŇAN