Na jedného človeka tak vychádza priemerná pôžička takmer 8900 korún. V skutočnosti je to viac, lebo v týchto sumách sú zarátané aj peniaze, ktoré ľudia do bánk už vrátili.
Každý obyvateľ Slovenska na konci decembra dlhoval bankám 31-tisíc korún. Pred ôsmimi rokmi to bolo len 3721 korún.
Ľudia si najviac požičiavajú na bývanie a podľa analytika Poštovej banky Miroslava Šmála si hypotéky berú najmä mladí ľudia, ktorí "potrebujú predovšetkým bývať".
Okrem hypoték vlani rýchlo rástli aj spotrebné úvery, ktoré si brali najmä ľudia v strednom veku.
Mladým ľuďom už totiž po hypotéke podľa Šmála nezostanú peniaze, "aby mohli splácať aj spotrebný úver". Najmenej úverov si berú starší ľudia, ktorí zasa "nemajú taký príjem, aby si to mohli dovoliť".
Za rastúcim množstvom úverov stojí podľa analytikov zlepšujúca sa finančná situácia domácností a konkurencia medzi bankami. Banky vedú najostrejší boj práve pri úveroch, keď znižujú úroky aj byrokraciu pri ich vybavovaní.
Napriek rastúcemu zadlžovaniu sa analytici neobávajú, že by pre pôžičky ľudia skončili na ulici. Analytička VÚB Mária Horecká hovorí, že banky si každého žiadateľa o úver dôkladne preveria. Riziko si uvedomujú aj ľudia a vďaka tomu je len málo prípadov, kedy sa z klienta stane neplatič. PETER CSERNÁK