869 - v Ríme zomrel byzantský misionár, šíriteľ kresťanstva, jazykovedec, zostavovateľ prvého slovanského písma - hlaholiky, prekladateľ, filozof Konštantín (rehoľné meno Cyril). Narodil sa asi v r. 827 v Solúne v Grécku. Po príchode na Veľkú Moravu s bratom Metodom (863) rozvinuli mnohostrannú vieroučnú, organizačnú a kultúrnu činnosť. V r. 867 odišli s Metodom do Ríma, kde sa nechali posvätiť. Tu sa Konštantín zriekol funkcie vyslanca a vstúpil do kláštora. Pochovaný je v kostole sv. Klimenta v Ríme. Svätorečený. Autor Proglasu - 110 veršov predslovu k prekladu evanjelia.
1573 - v Domažliciach zomrel prvý slovenský lyrický básnik Ján Silván. Autor renesančnej poézie, ktorú vydal v podobe kancionála: Písně nové na sedm žalmů kajících a jiné žalmy. Narodil sa r. 1493 v Borovej pri Trnave.
1843 - na porade v Bratislave poprední štúrovci definitívne rozhodli o prijatí slovenského spisovného jazyka. Toto rozhodnutie potvrdilo stretnutie Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu s Jánom Hollým 11.-16. júla 1843 na fare na Dobrej Vode.
1919 - narodil sa český cestovateľ, prozaik a publicista Miroslav Zikmund. Spolu s Jiřím Hanzelkom podnikli na automobile Tatra cesty do Afriky, južnej Ameriky, Ázie a Oceánie, o ktorých napísali vynikajúce cestopisy, vydali niekoľko kníh fotografií a nakrútili množstvo filmov. Populárne boli ich rozhlasové reportáže z ciest. V sedemdesiatych rokoch nesmeli publikovať.