Finálovým víťazstvom v penaltovom rozstrele sa Egyptu ako prvému štátu podarilo vyhrať po piaty raz Pohár národov, čím o jeden triumf predstihol Ghanu s Kamerunom.
Futbal v Egypte má na africkom kontinente dlhú tradíciu. Zväz založili v roku 1921, iba dva roky po tom, ako vznikol prvý národný futbalový zväz v Zaire. Navyše "faraóni" sa stali prvou africkou krajinou, ktorá vstúpila do FIFA v roku 1923.
Už na olympijských hrách 1928 v Amsterdame sa egyptská reprezentácia dokázala prebojovať medzi štvoricu najlepších mužstiev turnaja, no medaila jej nakoniec o vlas unikla.
V roku 1934 sa Egypt stal prvý africkým štátom, ktorému sa podarilo prebojovať na MS. Nadvládu nad africkým futbalom potvrdil víťazstvami v prvých dvoch ročníkoch Pohára národov. V premiérovom, v roku 1957 si vo finále poľahky poradil s Etiópiou 4:0, pričom všetky góly strelil El Diba. O dva roky neskôr si na domácej pôde triumf zopakoval, keď zdolal Etiópiu a Sudán. Hetrik sa "faraónom" nepodaril, po tom, ako na šampionáte v Etiópii 1962 práve domáca reprezentácia zdolala Egypt vo finále 4:2. V roku 1986 Egypt hostil africký šampionát a po finálovej bezgólovej remíze s Kamerunom získal tretíkrát titul po penaltovom rozstrele 5:4.
V roku 1990 sa reprezentanti Egypta predstavili na talianskom mundiale. Dve remízy s Holandskom 1:1, resp. Írskom 0:0 v skupine však nestačili na viac ako posledné miesto, keď kvarteto dopĺňalo Anglicko, napriek tomu Egypt zanechal dobrý dojem. Štvrtý titul afrického šampióna Egypt získal v roku 1998.
Aj klubový futbal tejto krajine je považovaný za špičku v Afrike. Najlepším klubom je al-Ahly, ktorý sa predstavil i na decembrovom svetovom šampionáte klubov. Ale aj kluby ako al-Ismaili, Zamalek či al-Mokaoulum zažili, ako chutí víťazstvo v afrických pohárových súťažiach.
MICHAL ZEMANOVIČ