Ani tejto nemeckej žene, ktorá sa pridala k protestom v Štrasburgu, by zrejme neprekážal príchod pracovníkov z nových členských krajín, pokiaľ budú platení podľa západných pravidiel. FOTO - SITA/AP |
ŠTRASBURG - Návrh takzvanej Bolkesteinovej direktívy, ktorá sa týka liberalizácie služieb, ohrozuje aj nových členov Európskej únie. V Štrasburgu to v sobotu uviedla šéfka francúzskej komunistickej strany George-Marie Bouffetová počas demonštrácie proti textu, o ktorom bude vo štvrtok hlasovať Európsky parlament.
V krajinách západnej Európy návrh vyvoláva strach najmä medzi odbormi, a to zo straty konkurencie voči nízkej cene práce, ktorú sú schopní ponúknuť pracovníci z nových členských krajín. Pôvodný návrh komisie totiž obsahuje kontroverznú zásadu krajiny pôvodu. Vyplýva z nej, že sa podnikateľ kdekoľvek v únii riadi mzdovými, sociálnymi a ekologickými štandardmi krajiny, z ktorej pochádza.
Na demonštrácii odborárov a priaznivcov extrémne ľavicových strán z Francúzska, Nemecka, Belgicka a Talianska sa v sobotu v Štrasburgu zúčastnilo podľa organizátorov pätnásťtisíc ľudí. Približne raz toľko odporcov sa predvčerom stretlo aj v Berlíne. Medzi nimi aj niektorí prominentní nemeckí politici, napríklad predseda strany Zelených Reinhrad Butikofer alebo podpredseda Spolkového snemu, sociálny demokrat Wolfgang Thierse.
"Slovenskí robotníci sú vo Francúzsku vítaní, no bojujeme za to, aby boli platení podľa francúzskych zákonov," vysvetlil odpor k direktíve Francois Wurtz, šéf európskych komunistov v europarlamente.
Po vlnách kritiky dve najsilnejšie frakcie Európskeho parlamentu, socialisti a ľudovci, z textu návrhu smernice definitívne vyhodili zmienku o krajine pôvodu, ktorá podľa kritikov umožňovala platiť napríklad poľských robotníkov v Nemecku na základe poľských mzdových sadzobníkov, ak by služby poskytovali krátkodobo.
Odpor proti "rozriedeniu" smernice dali minulý týždeň najavo v otvorenom liste komisárovi Charliemu McCreevymu členovia vlád Veľkej Británie, Holandska, Španielska, Poľska, Maďarska, ako aj český minister priemyslu a obchodu Milan Urban. Smernica podľa nich nespôsobí, že zmiznú rozsiahle sektory európskej ekonomiky, ale naopak pomôže v únii vytvoriť ďalších 600-tisíc pracovných miest a zvýšiť ekonomickú výkonnosť regiónu.
Na pokojných protestoch v Štrasburgu sa nezúčastnili predstavitelia nových členských krajín. Zástupcovia ich odborov by mali prísť zajtra pred budovu Európskeho parlamentu v Štrasburgu demonštrovať pod hlavičkou Európskej odborovej konfederácie.
(sita, čtk)