Počas blokády pristávali na Tempelhofe lietadlá každých 90 sekúnd. I tak to nestačilo. V Západnom Berlíne zomrelo 80 ľudí. Pripomína ich pamätník. FOTO - ARCHÍV |
Slávne berlínske letisko Tempelhof dožíva. V nemeckom hlavnom meste sa opäť diskutuje o jeho zatvorení. Letisko zažilo najlepšie roky počas sovietskej blokády Západného Berlína. Dnes je však nerentabilné a hlukom otravuje ľudí, leží totiž priamo medzi domami v obytnej štvrti na juhu Berlína.
Historici považujú Tempelhof za matku všetkých letísk. Patrí medzi najstaršie na svete, otvorili ho v roku 1923 a rýchlo sa stalo jednou z najdôležitejších vzdušných križovatiek v Európe. Do dnešnej podoby ho prestaval nacistický architekt Ernst Sagabiel, ktorý navrhol aj budovu Göringovho ministerstva letectva.
Celý svet spoznal letisko na počiatku studenej vojny. Takmer pred 60 rokmi Stalin zastavil všetky koridory, cez ktoré sa zásoboval Západný Berlín. Odštartovala záchranná akcia, počas ktorej pristávali piloti na letisku každých 90 sekúnd - dovážali potraviny, lieky, ale najmä uhlie a benzín. Aj tak to nestačilo. Berlínčania si museli prikurovať drevom z miestnych parkov.
Sovieti po necelom roku blokádu skončili a otvorili tranzitné spojenie do Západneho Berlína. Počas leteckého mosta zahynulo takmer 80 ľudí, pripomína ich pomník pred letiskom. Tri hroty pamätníka symbolizujú tri letecké koridory a sú na ňom vytesané aj mená všetkých obetí.
Tempelhof je bez pochýb jedno z najvýstrednejších letísk v Európe. Okrem bohatej histórie, má aj vlastnú transvestit show či nádrž plnú živých kaprov. Napriek tomu je však už za zenitom. Dnes slúži ako regionálne letisko, kde pristávajú súkromné lietadlá alebo linky z nemeckých miest ako Mannheim či Dortmund. Pre veľké jumbá je primalé a valcuje ho konkurencia ďalších dvoch berlínskych letísk - Tegel a Schönefeld.
Za zatvorenie letiska bojujú aj ľudia z okolitých štvrtí, ktorým tesne nad domami pristávajú lietadlá. "Väčšina ľudí by to privítala - najmä z bezpečnostných dôvodov, ale aj pre strašný hluk," hovorí Ursula, ktorá býva len pár desiatok metrov od pristávacej dráhy. Prekáža jej aj to, že ide o nacistickú stavbu.
Nemecké úrady už pred časom rozhodli, že pre stratovosť Tempelhof zatvoria. Mali to urobiť ešte vlani, letisko však stále prežíva. Na bývalom východonemeckom letisku Schönefeld stavajú nový terminál, ktorý by mali otvoriť v roku 2010. Miesto premenujú na Berlínsko-brandenburské medzinárodné letisko a malo by mať dostatočnú kapacitu, aby mohli centrálne letiská Tegel aj Tempelhof zatvoriť.
Architekti už dnes diskutujú, čo na obrovskom pozemku letiska Tempelhof, iba 20 minút metrom od centra mesta, postavia. Časť presadzuje akýsi berlínsky Central Park, ďalší bojujú za golfové ihrisko. Najkurióznejšie znie plán postaviť rezerváciu pre byvoly. Berlínska pokladnica je však prázdna. Zatiaľ ide o fantázie, ktoré v najbližších rokoch nebude mať kto zaplatiť.
Autor: Berlín