Po pristáti na letisku vítal Fossetta jeho priateľ, podnikateľ Richard Branson.
Po takmer štyroch dňoch v superľahkom lietadle GlobalFlyer toho mal už dobrodruh Steve Fossett plné zuby. Hneď na začiatku mu uniklo palivo a až do poslednej chvíle nebolo jasné či rekordný let dokončí. Napokon to vyčerpaný miliardár dokázal a pristál v sobotu podvečer v Barnemouthe na juhu Anglicka.
Fossett letel na doraz. V nádržiach stroja, ktorý letel väčšinu času vo výške 13 700 metrov, aby využil silu vetrov, mu po pristáti zostalo len 90 litrov paliva. "Povedali sme mu, aby pristál živý," povedal sponzor tohto pokusu, známy britský podnikateľ Richard Branson. V posledných fázach letu Branson sprevádzal svojho priateľa v lietadle, ktoré letelo tesne za GlobalFlyerom.
"Som úplne vyčerpaný," zveril sa po pristáti. Mal za sebou zhruba 80 hodín v tesnej, rozhorúčenej kabíne. Prekonal viac než 43 450 kilometrov. Už vo chvíli, keď preletel nad letiskom Shannon na juhozápade Írska krátko pred pristátim, mal rekord vo vrecku.
Napokon pristál trochu skôr, ako plánoval. Mal problémy s generátorom, a tak musel na poslednú chvíľu cieľ letu zmeniť a zvoliť bližšie letisko v Barnemouthe na juhu Anglicka, hoci pôvodne to mal byť Kent, ktorý je neďaleko Londýna. Neboli to prvé problémy pokusu o svetový rekord.
"Bol to veľmi náročný let. Je to veľký úspech. Som spokojný človek," hovoril Fossett. Pripomenul chvíle napätia, ktoré pociťoval pri prelete nad Indiou, kde stroj narazil na mimoriadne silné vzdušné víry. "Pre turbulencie som si už vzal i padák, pretože som mal strach, že sa lietadlu zlomia krídla."
Okrem toho bojoval s problémami s klimatizáciou v stiesnenej kabíne, kde teplota dosiahla 52 stupňov Celzia. Fossett musel piť oveľa viac, než stanovil program letu a skromným zásobám tekutín hrozilo predčasné vyčerpanie. Ako sa blížil plánovaný koniec letu, bol si stále menej istý, že má dosť paliva. Krátko po štarte na Floride stroj stratil 350 litrov starostlivo naplánovaných pohonných hmôt.
GlobalFlyer odštartoval na letisku v americkej Floride v stredu. Po štarte letel cez Afriku a Tichý oceán späť nad Spojené štáty, a potom opäť cez Atlantik do Británie.
Sám a bez medzipristátia pokoril Fossett už niekoľko pozoruhodných rekordov, keď obletel planétu bez medzipristátia už vlani v marci. Tento Fossettov let je novým rekordom vo vzdialenosti, akú kedy pri nonstop lete preletelo lietadlo či balón. Dick Rutan a Jeanna Yeagerová v roku 1986 v lietadle Voyager preleteli 40 210 kilometrov a Brian Jones a Bertrand Piccard v roku 1999 v balóne 40 810 kilometrov.
(čtk, reuters)
Pri pristávaní lietadlu praskla pneumatika na kolese, problémy to ale nespôsobilo. FOTO - REUTERS, SITA/AP