Vinič poškodený ľadovcom striháme až po skončení mrazov. FOTO - TASR
Ľadovca sa obáva každý vinohradník, lebo jeho výskyt a rozsah škôd sa dá ťažko predvídať a následky sa odstraňujú viac rokov. Vlani napríklad postihol mnohé vinohrady na začiatku dozrievania v okrese Pezinok. Poškodil nielen bobule, ale aj drevo.
Pestovatelia sa dnes musia vyrovnávať so škodami bez toho, aby ich mali kryté v poisťovni a zároveň musia rezom sanovať drevo, ktoré zničil ľadovec. Okrem všeobecných pravidiel treba dodržiavať aj na nasledujúce postupy:
Vinič poškodený ľadovcom nestriháme počas zimných mrazov, ale až po ich skončení. V narušenom dreve bývajú poškodené vodivé dráhy a drevo nemusí byť dostatočne vyzreté. Rez vynecháme, lebo by ohrozil celkovú vitalitu viniča a vznikli by na ňom nekrózy. Rezať treba náhradné drevo, ktoré neobil ľadovec, alebo plodné drevo s viacerými čapíkmi (prechodný rez na kordóny, kým sa vinič obnoví). Pred rezom preto musíme posúdiť rozsah poškodenia viniča. Pri reze na čapíky sa prihliada na to, aby počet nastrihaných očiek nebol väčší ako pri reze na ťažeň. Zabránime tak prehusteniu listovej plochy. V mladých výsadbách chýbajú vhodné výhonky na budovanie kmienikov. Výrastky poškodené ľadovcom zostrihneme až po poslednú ranu spôsobenú ľadovcom. Najlepší je spätný rez na tri očká nad miestom štepenia. Kmienik v mladých výsadbách pestujeme tak, aby bol bez rán, čo rozhoduje o sile jeho rastu. K rezu každého viničného koreňa, ktorý poškodil ľadovec, pristupujeme individuálne. Vinohradom venujeme osobitnú starostlivosť aj pri ochrane pred chorobami a škodcami a pri hnojení. Vyzdvihnúť treba hnojenie draslíkom, ktoré zvyšuje zásoby rezervných látok v dreve, a hnojenie dusíkom na podporenie rastu viniča.
Autor: Ing. PETER DRÁČ