Podľa výskumov za to môže nespokojnosť s platenou dovolenkou - Briti majú nárok na 22 dní dovolenky v roku - a v týchto dňoch ešte aj povianočná únava. Tisíce Britov, ktorí majú jeden z najdlhších pracovných časov v Európe, preto ostávajú doma, aby si oddýchli.
"Začiatok februára je veľmi obľúbeným obdobím na chorobu. Najbližší štátny sviatok sa zdá byť ešte veľmi ďaleko, dni sú pochmúrne a mnoho ľudí má ešte povianočnú melanchóliu," vysvetľuje Cary Cooper, profesor psychológie na Lancasterskej univerzite.
Cooper bol vedúcim výskumu, na ktorom sa zúčastnilo vyše 4000 pracujúcich Britov. Sedemdesiatosem percent z nich si nechce vyberať dovolenku na začiatku roka, radšej s tým čakajú do jari.
Z výskumu vyplynulo, že aj muži, aj ženy maródujú v priemere deväť dní do roka, zamestnané ženy by však prijali dvakrát viac voľna ako ich mužskí kolegovia. Ak Briti nemôžu, alebo nechcú ísť do práce, sedemnásť percent z nich požiada niekoho iného, aby zavolal do práce a ohlásil, že sú chorí, 28 percent siahne po telefóne a vsadí na herecký výkon spojený s kašľom a kýchaním.
Čo sa týka regionálnych odlišností, zamestnaní Liverpoolčania si berú ročne na chorobu priemerne 13 dní voľna, kým Londýnčania iba 3 dni.
Výskum tiež ukázal, že päť percent simulantov už prichytili pri čine - napríklad pri obede s priateľmi. Jeden z respondentov sa zase priznal, že dva týždne musel krivkať s barlami po kancelárii, pretože zamestnávateľovi nahlásil, že ho zrazilo auto.