Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Umlčané svedkyne kričia do sveta

Odhaduje sa, že v Európe zomrie každý rok na následky násilia zo strany partnera minimálne deväťsto žien. Podľa najnovšej správy z Európskeho parlamentu je tento údaj podhodnotený. Rozsiahle štúdie zo Švédska, Nemecka a Fínska ukazujú, že až 35 percent .

Podľa najnovších výskumov až päťdesiat percent žien pocítilo fyzické či psychické násilie zo strany partnera. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK

Odhaduje sa, že v Európe zomrie každý rok na následky násilia zo strany partnera minimálne deväťsto žien. Podľa najnovšej správy z Európskeho parlamentu je tento údaj podhodnotený. Rozsiahle štúdie zo Švédska, Nemecka a Fínska ukazujú, že až 35 percent žien vo veku medzi 16 a 67 rokov sa stalo obeťou fyzického alebo sexuálneho násilia. Ak sa zahrnie aj psychické násilie, je to až päťdesiat percent. Celosvetový projekt Umlčané svedkyne predstavuje ženy, ktoré týranie neprežili. Sú to konkrétne príbehy tých, ktoré zavraždil manžel či milenec. Boli obklopené rodinami, priateľmi, susedmi a väčšina z nich volala o pomoc. Okolie však zostalo hluché.

Umlčané svedkyne prehovorili aj na Slovensku. Tu sú ich stručné príbehy - všetky ako z hollywoodskeho hororu. Odohrali sa však za dverami našich spální.

18-ročné dievča z Banskej Bystrice - zabil ju 34-ročný milenec

Pretože milenec ju viackrát surovo zbil, uvažovala, že vzťah ukončí. Priateľ sa jej však vyhrážal, že ak to urobí, zadusí ju, rozreže na kúsky, pomelie na mlynčeku a nikto ju nenájde. Verila, že je toho schopný, preto posledné dni pred smrťou prestala chodiť von sama. Všade ju sprevádzali rodičia a spolužiaci. No aj tak si ju našiel. Zabil ju a nahú zavrel do skrine.

Senát ho odsúdil na výnimočný trest, dvadsaťtri rokov väzenia v najprísnejšom režime.

27-ročná Erika z Nových Zámkov - ju aj jej rodičov zastrelil manžel

Manžel Eriku často bíjaval. Viackrát volala políciu, viackrát podala návrh na rozvod, chcela ochrániť svoje dve deti aj seba. Posledný návrh na rozvod už nestiahla, hoci manžel aj s podporou okolia na tom trval. S blížiacim sa súdnym pojednávaním sa situácia v rodine zhoršovala, manžel sa stále častejšie vyhrážal, že Eriku zabije. Pár dní pred smrťou sa preto aj s deťmi odsťahovala k rodičom a vyhrážky oznámila polícii. Neverili jej. V deň vraždy išla s rodičmi a deťmi autom. V polovici cesty ich manžel predbehol a Eriku i jej rodičov pred očami detí zastrelil.

Päťročná Dianka a jedenapolročný Milko - zastrelil ich vlastný otec

Danu týral manžel niekoľko rokov. Vyhrážal sa jej smrťou, zabitím ich dvoch detí a celej jej rodiny. Týranie oznámila v rodine aj na polícii, podala trestné oznámenie a návrh na rozvod, išla na sociálny úrad a podala návrh na zverenie detí do svojej starostlivosti. Keďže manžel súdnemu príkazu nevyhovel a deti jej nedal, Dana sa kvôli nim k nemu vrátila. Fyzické násilie sa však stupňovalo. Manžel si zadovážil zbraň a vyhrážal sa, že postrieľa celú rodinu. Dana hlásila fyzické násilie na polícii v Trhovišti a Michalovciach, tá však nezakročila ani vtedy, keď Dana vyjadrila obavy o život a policajtov upozornila, že manžel je ozbrojený. V deň vraždy manžel odviezol deti taxíkom k rodinnému domu svokrovcov. Tam päťročnú Dianku a 1,5-ročného Milka zastrelil. Potom zabil aj seba.

39-ročná Iveta zo Sládkovičova - zomrela na následky surovej bitky

Rok a pol Ivetu jej partner mlátil - nielen doma, ale aj na ulici. Dobitú ju zamykal do pivnice, aby nikto nevidel, aká je skrvavená. Iveta sa ho tak bála, že týranie neoznámila ani na polícii, ani na úradoch. Keď na kruté zaobchádzanie manžela s Ivetou upozornilo na úradoch okolie, dozvedeli sa, že nemôžu nič robiť, kým to nenahlási ona sama. Tá nakoniec po dvadsaťhodinovej bitke zomrela. Mala rozmliaždenú lebku - manžel ju udrel dreveným hranolom do čela. Vyšetrovateľ ho obvinil z vraždy, neskôr však zmenil obvinenie na ťažké ublíženie na zdraví s následkom smrti. Obvineného stíhajú na slobode.

30-ročná Anita, matka dvoch detí - zastrelil ju manžel

Keď ju manžel prvýkrát zbil, Anita to oznámila na polícii. Prestal sa s ňou síce hádať, ale trápil ju tým, že sa s ňou nerozprával a neodôvodnene žiarlil. Kontroloval ju, trestal, mali tzv. tichú domácnosť. Aj pred vraždou sa nerozprávali už asi týždeň. Anita nechcela rozvod, chcela situáciu riešiť. Manžel však pripravil vraždu. V noci najprv zastrelil ženu, potom aj seba.

17-ročné dievča - zabil ju žiarlivý priateľ

Priateľ mladé dievča neustále kontroloval. V osudný večer odišla bez toho, aby povedala, kam ide. Pred desiatou večer vzal kuchynský nôž a šiel ju hľadať. Keď ju našiel, bodol ju nožom do krku. Dievča na mieste zomrelo a priateľ ju vyhodil na miestne smetisko. Vyšetrovateľ ho obvinil z trestného činu vraždy.

34-ročná žena z Trnavy - dobil ju bývalý druh

Matku štyroch detí druh surovo zbil - po hlave, rukách, hrudníku, nohách. Mala zlomené štyri rebrá a poškodenú pečeň. Krvácanie do brušnej dutiny spôsobilo smrť. Sudca sa rozhodoval, či muža vezme do vyšetrovacej väzby, alebo bude stíhaný na slobode. Vyšetrovateľ ho obvinil z ublíženia na zdraví s následkom smrti, nie z vraždy.

42-ročná Marika z Bátorových Kosíh - zomrela na následky bitky

Marike ubližoval manžel často. Ponižoval ju, hrubo jej nadával, bil ju. Rovnako to bolo aj v deň vraždy. Zomrela na následky bitky po celom tele a hlave, čo spôsobilo krvácanie do mozgu. Vyšetrovateľ obvinil manžela z trestného činu ublíženia na zdraví.

27-ročná Zlatica z Vojky - kuchynským nožom ju zabil manžel

Matku štyroch detí manžel často bil a zakazoval jej stretávať sa s rodičmi a známymi. Preto od neho viackrát odišla. Okolie o jej ťažkej situácii vedelo. Aj v deň vraždy bolo z ich domu počuť hádku. Počas nej vzal manžel kuchynský nôž, zaútočil na manželku a prerezal jej krčnú tepnu. Zlatica vykrvácala a zomrela. Vyšetrovateľ obvinil páchateľa z trestného činu vraždy.

27-ročná Katka z Košíc - zomrela na následky bitky od priateľa

Katku surovo zbil jej bývalý priateľ. Po bitke ležala päť mesiacov v kóme, potom na jej následky zomrela. V deň útoku prišiel k nej priateľ na návštevu a surovo ju bil po hlave a tele. Katka utrpela silné krvácanie do mozgu s ťažkým opuchom mozgu a krvácanie do dutiny brušnej. Upadla do bezvedomia, ale 37-ročný priateľ jej neposkytol pomoc, naopak, snažil sa zahladiť stopy. Pôvodný návrh na stíhanie za trestný čin ublíženia na zdraví s následkom smrti zmenila vyšetrovateľka na trestný čin ublíženia na zdraví. Páchateľ je stíhaný na slobode.

Zdena zo Zázrivej - nožom ju zabil manžel

Zdenu, matku siedmich detí, manžel neustále bil, týral, vyháňal z domu a vyhrážal sa, že ju zabije. Keď sa nevesty zastala jeho mama, zbil aj ju. Prvý útok nožom prežila Zdena vďaka synovej pomoci. Sťažovala sa na polícii, na úradoch, u lekárky. Všade rozprávala, ako sa bojí o seba aj životy svojich detí. Polícia však nepovažovala za potrebné konať. V deň vraždy manžel Zdenu opäť napadol a bil ju pred očami detí. Prisadol jej nohy, aby nemohla utiecť, a kuchynským nožom ju bodol do hrude tak silno, že jej prerazil rebro. Úrady, na ktorých sa Zdena sťažovala, nekonali dostatočne rýchlo, a tak ju neochránili. Súd odsúdil páchateľa za vraždu na štrnásť rokov väzenia.

52-ročná žena a jej 78-ročná matka z Hornej Štubne - zabil ich manžel a zať

Manžel týral manželku niekoľko rokov. Často ju bil, v mraze vyháňal z domu a nútil liezť do psej búdy. V deň vraždy prišiel domov, vyšiel na poschodie a niekoľkokrát vystrelil na svoju 28-ročnú dcéru. Potom zastrelil manželku a svokru. Dcéra privolala mobilným telefónom susedku, ktorú muž postrelil do brucha. Potom sa zastrelil. Svedkyňou tragédie bola šesťročná vrahova vnučka, ktorá sa skryla na dvore.

dvojstranu Pripravila

Barbara Dvořáková

Tu vám pomôžuAk aj vy patríte medzi ohrozené ženy, prípadne vidíte násilné správanie vo svojom okolí, môžete sa obrátiť napríklad na niektorú z týchto adries:

Fenestra - Košice

055/625 6237, non-stop: 0905 204 414

Pro Familia - Humenné

057/775 7773 alebo 057/775 4417

Pro Familia - Martin

043/4220853

Aliancia žien - Bratislava

0903 519 550

Podisea - Banská Bystrica

0905 316162

Brána do života - Bratislava

02/6241 04 68-9

Domov pre týrané ženy - Bratislava

02/4446 0606

Azylové ubytovanie - Bratislava

02/6224 7877

Pomoc obetiam násilia - Bratislava

02/52 93 21 94

Áno pre život n. o. - Rajecké Teplice

041/5494 950, 041/5498 094

Azylový dom Emauzy - Holíč

034/668 3110 alebo 0907 899 271

Centrum pre rodinu - Trnava

033/5513 737

Pomoc obetiam násilia -Trnava

0907 380 642

Centrum prevencie a pomoci Dafne - Žilina

041/7631 222

Návrat - Žilina

041/7234 273

SKC Dotyk - Beckov

032/7777 216, 0904 172 389

0908 714 762, 0908 207230

Ženy Kysúc - Maják pre ženy, n. f. - Čadca

041/4334 898, fax 433 48 98

Krízové centrum Mymamy - Prešov

051/7722 211, 0903 617065

Návrat - Prešov

051/7737189, 051/7711679

Pomoc rodine - Michalovce

056/6884473

Policajná linka dôvery - nonstop

02/5557 1110

Ďalšie kontakty a podrobnejšie informácie nájdete na internetovej adrese: www.piatazena.sk

Zatiaľ je na Slovensku pätnásť umlčaných svedkýň. Teda pätnásť makiet, z ktorých každá symbolizuje konkrétnu ženu zavraždenú jej partnerom. FOTO - JURAJ ROBL

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 4. Magazín SME Ženy už v predaji
 5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 7. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 8. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 10. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 765
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 920
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 641
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 004
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 731
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 434
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 12 831
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 476
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 306
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 152
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu