Dvojica starších manželov na voze pred domom v Podvaží.
Podvažie patrí k mladším obciam, hoci prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1473. Leží v srdci Ilavskej kotliny na pravej strane Váhu pri ceste z Ilavy do Pruského. Pri povodni v roku 1813 sa voda rozliala do šírky štyroch kilometrov a zmietla pôvodnú obec ležiacu pod Ilavou. Preto gróf Königsegg venoval obyvateľstvu kúsok poľa na pravej strane rieky s podmienkou, že tam bude iba jedna ulica - a tak sa stala jedinou obcou, ktorá sa "presťahovala" z jednej strany Váhu na druhú. Obyvatelia sa venovali prievozu na kompe, údržbe dreveného mosta, ktorý na jar obyčajne odniesol ľadochod, rybárstvu, pleteniu košov a poľnohospodárstvu. Veľké lány poľa im dávali možnosť pestovať zemiaky, obilie a kukuricu. Medzi prvými z okolitých i vzdialenejších obcí kúpili obecnú mláťačku, ktorá cez žatvu slúžila širokému okoliu a je dodnes uschovaná ako pamiatka na minulé storočie. V starých domoch stála murovaná pec a v nej piekli "pltnícky chlieb". Chutil by aj dnes, keby bol záujem o recept. Do roku 1875 patrili do farnosti v Ilave, takže museli cez Váh prevážať nebožtíkov na tamojší cintorín.
Začiatkom 20. storočia viazali plte z dreva z lesov, ktoré vlastnil židovský obchodník Kalafús. Drevo predával na Dolnú zem. V tridsiatych rokoch sa začala regulácia Váhu, ktorý mal dostať chomút, aby sa pri povodniach zo svojho koryta nevylieval. V roku 1947 dala UNRRA postaviť montovaný železný most s drevenou podlahou, čím sa podstatne zlepšilo cestovanie. Až v roku 1974 bol postavený nový most a cesta tak obchádza obec, čím sa všetkým uľavilo.
Vari všetci muži z obce mali loďky a na Váhu chytali ryby, alebo sa nimi prevážali na druhý breh - zvyčajne do Ilavy.
Pri obecnom dome v Podvaží sa dnes stretáva 14 ciest (aj s poľnými) a spolu je ich v chotári 18, na rozdiel od čias grófa Königsegga, keď mohla byť len jedna.
Jozef Dohňanský, Pruské-Podvažie
(krátené)
Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti. V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto fotografie a rôzne písomnosti z čias prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.
Čo konkrétne máme na mysli?
Fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí (slávnosti, divadelné predstavenia, majálesy, vojenské prehliadky, športové podujatia). Fotografie zo súkromného života, najmä z rôznych činností. Zábery pamätníkov, sôch, ktoré už nejestvujú, dobových dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny i zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe, o človeku v nej.
Tu treba vysloviť dve dôležité prosby: Bez určenia KTO je na fotografii, ČO zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže a prípadne bez ďalších širších informácií, dalo by sa povedať príbehov, fotografia či písomnosť nie je dokumentom, nemá výpovednú hodnotu a nemožno ju použiť. Okrem toho, každý dokument treba na rube očíslovať, označiť menom majiteľa či odosielateľa a v osobitnom sprievodnom liste napísať k číslu spomínaný popis, "príbeh". Ide o obdobie prvej polovice 20. storočia. A ešte niečo, nekvalitné xerokópie nie sú reprodukovateľné.
A ako to, čo pošlete, chceme použiť?
Obsahovo najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME, čo bude istotne uznaním úsilia o ich záchranu, a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria pútavú a originálnu publikáciu - ak materiálu bude dosť a bude zaujímavý.
Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu Piesne a iné texty.
Kam posielať materiály?
Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4, 831 02 Bratislava; e-mail: Q111@ stonline.sk