
Poliak Pawel Czapiewski (vľavo) prešprintoval v závere behu na 800 metrov na 27. atletických halových majstrovstvách Európy vo Viedni favorizovaného Švajčiara Andrého Buchera. Czapiewski dosiahol čas 1:44,78 min.
FOTO – REUTERS
ia pretekári, v atletike často nečakane.
Domáci fanúšikovia sa mali v nedeľu pohodlne usalašiť vo vynovenej hale Ferryho Dusiku, aby mohli spokojne osláviť víťazstvo rakúskeho bežeckého idolu Stephanie Grafovej. Zo Salzburgu si pozvali zjazdárskeho fenoména Hermanna Maiera, ktorý mal dekorovať svoju obľúbenú športovkyňu. Ibaže Herminátor odovzdával zlato 25-ročnej Slovinke Jolande Čeplakovej, Grafovej zostalo striebro.
Korenisté vyhlásenie Grafovej
Obe bežkyne ale pripravili osemstovkárske predstavenie, aké svetová hala ešte nevidela. Už 10. februára na mítingu v Gente Rakúšanka a Slovinka naznačili, že chystajú veľký súboj. Vtedy vyhrala Grafová za 1:57,18 min pred Čeplakovou – 1:57,48 min. Obe však pred mozambickou majsterkou sveta z Edmontonu 2001 Mutolovou – 1:57,61 min. Viedenský polkársky duel na ostrie noža (už prvých 400 m bežali líderky za 57,84 s) sa napokon skončil svetovým rekordom Čeplakovej 1:55,82 min, Klagenfurťanka zaostala o tri stotiny. Dovtedajší najlepší historický výkon spod strechy atlétky bývalej NDR Christiny Wachterovej (z 13. 2. 1988 tiež z Viedne) 1:56,40 min sa zrazu ocitol vo svetovom rebríčku na treťom mieste.
Slovinská rodáčka z Velenje, často trénujúca v bratislavskej hale Elán, sa v tomto roku úžasne zlepšila. Vlani si utvorila osobný rekord na otvorenom štadióne 1:58,71 min, v hale 2001 dosiahla 1:59,81 min.
Po peknej rozlúčke Viedenčanov, vďačných aj za striebro, so svojou atlétkou obiehajúcou nie jedno čestné kolo, sa na tlačovej besede postarala Grafová o korenistý rozruch. Vypovedala spoluprácu s manažérom Robertom Wagnerom, inak aj riaditeľom šampionátu. Vraj má milostné pletky s Čeplakovou, ktorú tiež manažuje. Nato zvolal tlačovku Wagner, ktorý všetko poprel s tým, že je šťastne ženatý a Čeplaková spokojne vydatá.
Piaty svetový rekord Feofanovovej
Aby nebol atletickým senzáciám na dráhe koniec, hneď po ženskej osemstovke zdolal na mužskej 23-ročný Poliak Pawel Czapiewski švajčiarskeho svetového šampióna z Edmontonu, vlaňajšieho suveréna Andrého Buchera.
Divák sotva dotlieskal a mal znovu šancu obdarovať ováciami svetovú rekordérku. Dvadsaťjedenročná Moskovčanka Svetlana Feofanovová utvorila piaty svetový rekord v piatich pretekoch za sebou za mesiac výkonom 475 cm. Ruska začala supersériu 3. februára v Stuttgarte – 471 cm, pokračovala s párdňovými oddychmi v Štokholme – 472 cm, Gente – 473, Liévine – 474 cm. Na štipľavú otázku, či sa dala na Bubkovu „salámovú metódu“ pridávania na rekordný chlieb po centimetri, kontrovala s nadhľadom: „Spýtajte sa organizátorov, oni tak zvyšujú latku.“
Európska atletika zaznamenala v medailovej bilancii na čele oživujúco novú krajinu. Pri Dunaji bolo najúspešnejšie Španielsko.
Skvelý Konopka a ďalšie plusy
Slovenskej atletike sa vo Viedni blyslo azda na lepšie časy. Dvadsaťtriročný guliar Mikuláš Konopka získal bronzovú medailu nie bársako. Utvoril si skvelý osobný rekord 20,87 m, ktorým zaostáva iba o sedem centimetrov za najlepším slovenským halovým rekordom svojho trénera Karla Šulu z roku 1989, a tieto dva vrhy sú aj naše najlepšie vôbec (z haly či otvoreného štadióna). Juniorský majster sveta a dvojnásobný kontinentálny šampión z bratislavskej Slávie UK sa snažil o vyššie méty, ale zatiaľ na veľmi skúseného 27-ročného Španiela Martíneza – na HME 21,26 m a skúsenejšieho 25-ročného Dána Olsena – 21,23 m objektívne nestačil.
Slovenská desiatka vo Viedni vcelku pozitívne aspoň vyrovnala pomer medzi kladmi a zápormi na remízu. V Edmontone 2001 to bolo nula ku sto percent, na otvorených majstrovstvách Európy 1998 v Budapešti i na posledných pod strechou v Gente 2000 desať ku deväťdesiatim percentám v prospech neúspechov.
Okrem Konopku nesporne uspokojil šprintér na 200 m Martin Briňarský výrazným zlepšením slovenského rekordu z 21,37 s na 21,13 s. Nariekať nemusí štvrtkár Marcel Lopuchovský, ktorý si utvoril osobný rekord 47,40 s. Nič sa nedá vytknúť mladej 19-ročnej výškarke Renáte Medgyesovej. V náročnom kvalifikačnom maratóne dosiahla 184 cm. Výkon 189 cm jej kolegyne zo skokanského sektora, 26-ročnej Márie Melovej, slovenskej rekordérky (196 cm), patrí medzi výsledky z kategórie nemastných-neslaných. Viac sa čakalo od trojskokanky Dany Velďákovej – 13,45 m (v tomto roku už 13,81 m). Sklamal bežec na 800 m Roman Hanzel, ktorý bol predposledný časom 1:52,56 min, a výškarka Diana Lázničková. Tá sa dostala len cez základ 179 cm. Najviac ale bolí neúspech ďalšieho guliara, 29-ročného Milana Haboráka. V tejto zimnej sezóne vrhal za dvadsať metrov na objednávku. Vo Viedni dosiahol slabých 19,19 m, keď na postup do finálovej osmičky stačilo veľmi priemerných 19,67 m.
PETER FUKATSCH