Slovensko už nie je reformným tigrom, ale ekonomika porastie

Svetová banka hodnotila ekonomiky stredoeurópskych štátov. Slovensku sa však tentoraz neušla iba chvála: Banka kriticky vníma spomalenie reforiem, vysokú nezamestnanosť a to, že ani pravicová vláda nešetrí tak, ako by mala. SME poskytol rozhovor ekonóm .

Anton Marcinčin.

Svetová banka hodnotila ekonomiky stredoeurópskych štátov. Slovensku sa však tentoraz neušla iba chvála: Banka kriticky vníma spomalenie reforiem, vysokú nezamestnanosť a to, že ani pravicová vláda nešetrí tak, ako by mala. SME poskytol rozhovor ekonóm Svetovej banky pre Slovensko ANTON MARCINČIN.

Ako dopadlo Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami?

V mnohých ukazovateľoch je na čele. Má vysoký rast ekonomiky a dobré výsledky v rozpočte. Na druhej strane nezamestnanosť je stále vysoká, horšie je na tom už len Poľsko. Okrem toho, Slovensko už nie je reformným tigrom, reformy akoby trochu zaspali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa pozeráte na budúcnosť Slovenska?

Priaznivo. Očakávame vysoký rast ekonomiky, pokles nezamestnanosti vďaka novým pracovným miestam a zvyšovanie životnej úrovne. Slovensko je na dobrej ceste, aby splnilo svoj plán zaviesť euro v roku 2009. Problém môže nastať, keby vláda rozpočtovou politikou ohrozila znižovanie deficitu a inflácie. Bol by to pre investorov negatívny signál, že krajina neplní svoje záväzky. Mohlo by to viesť až k oslabeniu dôvery ku Slovensku, pomalšiemu prílevu investícii, spomaleniu rastu zamestnanosti a poklesu životnej úrovne.

Môžu predčasné voľby narušiť sľubný vývoj ekonomiky?

Nemyslím si. Tento týždeň sme sa zatiaľ dozvedeli len dve správy. Prvou je, že voľby nebudú v septembri, ale v júni, čo nemusí byť negatívne. Druhou je, že sa zvýraznili spory medzi členmi bývalej vládnej koalície. To je však niečo, čo investori a trhy dávno vedeli a počítali s tým.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa stane, ak pravicovú vládu vystrieda po voľbách ľavica?

Neverím deleniu na ľavicu a pravicu, pretože potom neviem zaradiť ani britského premiéra Tonyho Blaira. Čo je ľavica a pravica na Slovensku? Pre mňa je skôr otázkou, aké budú ciele novej vlády. A ani to nestačí. Až po polroku - roku uvidíme, čo v skutočnosti bude nová koalícia v ekonomike robiť.

Svetová banka kritizuje reformu verejných financií v strednej Európe, Slovensko nevynímajúc. Prečo, keď napríklad deficit u nás klesá?

Je pravda, že vláda hospodárila vlani dobre. No deficit neklesal pre aktívnu politiku vlády, ale preto, že sa darilo ekonomike. Vďaka tomu prišlo do rozpočtu oveľa viac peňazí z daní, ako sa očakávalo. Inštitúcie a podnikatelia pomaly čerpali eurofondy a z rozpočtu tak išlo menej peňazí na ich spolufinancovanie. Takisto sa niekoľko miliárd korún výdavkov presunulo do tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa vám teda na rozpočtovej politike nepáči?

Ak vlády vrátane slovenskej, videli, že majú v rozpočte viac príjmov, mohli dôslednejšie šetriť na výdavkoch. Okrem toho mali dodatočné príjmy použiť výlučne na zníženie deficitu. Teraz sú dobré roky, domáci dopyt rastie. Rozpočtová politika by mala tlmiť rast dopytu a nie ho povzbudzovať.

Svetová banka kritizovala aj spomalenie reforiem. Potrebuje Slovensko ešte nejaké reformy?

Hlavnou otázkou je, kto a čo si pod reformou predstavuje. Mám dojem, že pre mnohých ľudí reformovať znamená prijať a vyhlásiť nejaký zákon, a tam to končí. Potom však prichádza mravčia práca s uplatňovaním zákona v praxi a toto je podľa mňa reforma. Trvá to roky, ale bez toho nemá žiadna reforma zmysel a ostáva len predsavzatím na papieri.

SkryťVypnúť reklamu

Bežní ľudia však často vnímajú reformy iba ako uťahovanie opaskov.

Treba sa konkrétne spýtať, ktoré reformy im uťahovanie opaskov naozaj priniesli. Reforma verejnej správy, riadenia verejných financií alebo zavedenie viacročného rozpočtovania? Je zlé, že rezorty už nemusia narýchlo a bez cieľa míňať peniaze v jednom roku, ale môžu si ich presunúť aj do ďalších? Reformy znamenajú, že sa robí vo veciach poriadok. Ak hovoríme o reformách, ktoré zlepšujú podnikateľské prostredie - napríklad rýchlejšia registrácia nového podniku - to uťahuje opasok možno len úradníkovi, ktorý bol predtým skorumpovaný, naťahoval celý proces a čakal na úplatok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 743
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 557
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 576
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 562
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 394
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 089
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu