
Ibrahim Rugova (na snímke ČTK/AP)
poslanci boli proti a 15 sa hlasovania zdržalo.
Poslanci tiež schválili premiéra a desaťčlenný kabinet. Najviac kresiel vo vláde - štyri má Rugovov Demokratický zväz Kosova (LDK), ktorý vlani vyhral parlamentné voľby, zatiaľ čo rivalská Demokratická strana Kosova (PDK) Hasima Thaciho, ktorá sa vo voľbách umiestnila ako druhá, bude mať premiéra Bajrama Rexhepiho a dvoch ministrov.
Dve kreslá získalo Spojenectvo pre budúcnosť Kosova (AAK) a o dve zvyšné kreslá sa podelí Koalícia srbských strán, ktorá skončila vo voľbách ako tretia. Bezpečnosť zostáva v kompetencii OSN. Na prezidentovi a rozdelení moci sa minulý týždeň dohodli hlavné kosovskoalbánske strany, ktoré tak ukončili viac než trojmesačné spory, trvajúce od volieb. V dôsledku týchto sporov Rugovu, ktorý bol jediným kandidátom, nezvolili ani v jednom z predchádzajúcich troch kôl hlasovania. Kým vtedy potreboval dvojtretinovú väčšinu, teraz už mu stačila väčšina - 61 hlasov. Zvolenie prvého kosovského prezidenta, ktorého uznáva Belehrad i medzinárodné spoločenstvá, je dôležitým krokom na ceste k samostatnosti tejto juhoslovanskej provincie. Právomoci nových orgánov provincie sú ale obmedzené. Medzinárodný správca Kosova má právo veta na všetky rozhodnutia miestnych orgánov, parlament nesmie rokovať o najpálčivejšej otázke, ktorou je konečný status Kosova.
Miestni Albánci Rugovu vnímajú ako rozhodujúcu morálnu autoritu. O desať rokov mladší Bajram Rexhepi patrí v radikálnej PDK bývalého politického šéfa povstaleckej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Hasima Thaciho k umierneným. Pôvodným povolaním chirurg bol dlhé roky členom LDK, z ktorého odišiel v roku 1998, aby sa ako lekár pripojil k povstalcom z UCK v ich boji proti juhoslovanským silám. (čtk)