
Nemeckí vojaci z medzinárodného mierového zboru SFOR hliadkujú v blízkosti bosnianskeho mesta Foča. Ich francúzskych kolegov médiá krizitujú za to, že údajne „spackali“ minulotýždňové snahy o chytenie bývalého bosnianskosrbského lídra Radovana Karadžiča. FOTO - REUTERS
v Bosne (SFOR). Francúzsky vojak mal podľa nemeckého denníka Hamburger Abendblatt informovať bosnianskosrbskú políciu o pripravovanom zásahu proti jednému z najhľadanejších mužov v bývalej Juhoslávii. Únik informácií však NATO popiera. „Nie. Francúzi nikoho vopred neupozornili,“ cituje Reuters hovorcu NATO.
Francúzsky vojak mal podľa nemeckého denníka zavolať srbskému policajtovi v meste Foča v juhovýchodnej Bosne, ktorá spadá do francúzskeho velenia. Nemecké noviny citovali osobitného vyslanca USA pre Balkán Shauna Byrnesa, ktorý vyhlásil, že zámery SFOR chytiť Karadžiča prezradil francúzsky kapitán. Hovorca veľvyslanectva USA v Belehrade ale pre BBC povedal, že Byrnes o žiadnej afére s nikým nehovoril. Francúzske ministerstvo obrany uviedlo, že o správe nemá žiadne informácie a odmietlo ju komentovať.
Verziu nemeckého denníka ale včera podporil aj čiernohorský denník Dan. Ten s odvolaním na Miroslava Toholja, člena tzv. medzinárodného výboru pre pravdu o Radovanovi Karadžičovi, uviedol, že skupinám, ktoré zabezpečujú ochranu Radovana Karadžiča, sa zjavne podarilo zachytiť informácie o pripravovanom záťahu SFOR.
SFOR však nekritizujú iba za údajný únik informácií, ale aj za formu, akú pri záťahu proti Karadžičovi zvolili. SFOR pripravovali operáciu na zemi i vo vzduchu. Londýnsky denník Daily Telegraph ju označil za zle pripravenú akciu. Medzinárodné zbory totiž vôbec nevyužili moment prekvapenia. Namiesto malej, tichej a dobre vycvičenej jednotky sa francúzske velenie rozhodlo pre rozsiahlu a hlučnú operáciu s obrnenými vozidlami. Motory týchto strojov skoro ráno zobudili ľudí v neďalekej Foči a Karadžičovi ľudia tak mali čas na informovanie svojho chránenca.
Francúzi sú považovaní za tradičných spojencov Srbov. V decembri minulého roka uväznili majora francúzskej armády Pierra Henriho Bunela za špionáž v prospech Belehradu počas kosovskej krízy.
(reuters, tasr, taa)