
V Írsku už bude treba v hypermarketoch za každú igelitku zaplatiť. FOTO - TASR
Podľa denníka The Guardian priemerný írsky zákazník použije 342 plastikových tašiek za rok. Vláda teraz zakázala predajcom dávať tašky zákazníkom zadarmo. Namiesto toho stanovila jednotnú cenu 9 pencí (asi 6 korún) za kus. Peniaze sa však nestratia v kasách predajcov. Budú ich odvádzať do zvláštneho vládneho fondu a budú sa využívať na environmentálne projekty v celej krajine.
Kľúčovou postavou projektu novej dane je írsky minister životného prostredia Noel Dempsey. Jeho pohnútky boli estetické aj environmentálne. Podľa BBC ministrovi prekáža, že tašky špinia ulice. Chcel by, aby ľudia jednu tašku používali niekoľkokrát. Minister očakáva „dramatické zníženie nášho nenásytného používania plastikových tašiek“.
Obchodná spoločnosť Tesco Ireland, ktorá doteraz svojim zákazníkom dávala 220 miliónov plastikových tašiek ročne, novú daň privítala. „Zákazníci nám hovoria, že zavedenie nového poplatku vítajú,“ povedal manažér Tesca pre životné prostredie Jim Dwyer. Vydávanie tašiek v nasledujúcom roku chcú znížiť o 40 percent.
Predajcovia viackrát použiteľných tašiek, vyňatí z novej daňovej povinnosti, sa tešia na tučné zisky.
Naopak, spoločnosť vyrábajúca biologicky rozložiteľné plastikové tašky podľa internetového denníka Irish Examiner hrozí vláde žalobou. Vláda neprihliadala na to, že ich tašky sú ekologické a nové opatrenia ju prinútia prepustiť 75 zamestnancov.
Ministrovi nejde len o zníženie množstva plastikových tašiek. Ľudí chce prinútiť, aby po nich zostávalo menej odpadu. „Je to vec odpadu, takže nestačí povedať, že použijeme biologicky rozložiteľné tašky alebo papierové tašky. Tie totiž produkujú odpad rovnako,“ povedal pre BBC Feargal Quinn z obchodného reťazca Superquinn. (zo)