
Politikov čakajú dlhé schôdze - takto si zívol čínsky prezident Ťiang Ce-min na zasadnutí parlamentného výboru, ktorý sa stretol ešte pred zasadnutím parlamentu. FOTO - REUTERS
Stará garda onedlho opustí scénu a dobre pripravení náhradníci už budú riadiť novú Čínu. „Komunisticko-kapitalistickú“, ktorá sa stala členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Prezident Ťiang Ce-min, premiér Ču Žung-ťi a šéf parlamentu Li Pcheng už na jeseň opustia politbyro komunistickej strany a na budúcoročnom stretnutí parlamentu sa rozlúčia aj s výkonnou politikou. Pre 2987 delegátov z celej Číny preto bude zaujímavejšie počúvať „šuškandu“ o pripravovaných zmenách ako sledovať oficiálny program.
Členovia parlamentu budú o rok voliť členov vlády a mnohí z nich sa stanú členmi 235-členného ústredného výboru a 23-členného politbyra. Pred týmito ľuďmi sa budúci lídri a tí, čo ich presadzujú, musia predviesť.
Na zasadnutí parlamentu sa bude hovoriť o témach, ktoré si už počkajú na nových vodcov. O dosahoch členstva vo WTO na ekonomiku (znamená to najmä otvorenie trhov), boji proti korupcii a znížení vysokých daní pre roľníkov. Prvoradá zostane stabilita a kontinuita. Žiadne dramatické zmeny v politickom smerovaní neprichádzajú tesne pred výmenou stráží do úvahy.
„Budú opatrní,“ myslí si v Spojených štátoch žijúci analytik Weng Fang-tang. „Pred straníckym zjazdom budú chcieť nájsť správny tón. Hovoriť sa bude o korupcii, ktorá ohrozuje legitimitu komunistickej strany,“ povedal Weng pre Reuters.
O korupcii sa reční dlho, ale zmenilo sa len málo. Pravdepodobne aj preto, že je „zažraná“ aj na najvyšších miestach. Veľa sa hovorí o šéfovi parlamentu Li Pchengovi, ktorý mal údajne byť za odpočúvacími zariadeniami namontovanými v novom americkom lietadle prezidenta Ťiang Ce-mina. Práve zástanca tvrdej línie Li, zodpovedný za zákrok na Námestí Nebeského pokoja v roku 1989, má problémy s rodinnými príslušníkmi zapletenými do korupčných afér.
Najdôležitejšie budú stretnutia odchádzajúcich špičiek za zatvorenými dverami. Prezident Ťiang verejne nevystúpi, v úzkom okruhu má však presadzovať svoju verziu vylepšovania strany. Do strany chce pritiahnuť súkromných podnikateľov. Bude zaujímavé sledovať, ako dopadne konfrontácia ideológie a voľného trhu. Kto koho pokazí - komunisti kapitál či kapitál komunistov?
Odchádzajúci lídri budú na zjazde presadzovať svojich protežantov. Kandidáti musia byť akurát - svojim predchodcom musia zabezpečiť, že zostanú vplyvnými mužmi v pozadí, zároveň musia mať v strane silné postavenie, ktoré im bude garantovať autoritu.
Zatiaľ čo Ťianga má údajne nahradiť trochu záhadný viceprezident Hu Džin-tao (stranícke číslo 5), pravdepodobným nástupcom Li-Pchenga v parlamente je Li Rui-huan považovaný za politického liberála. Parlament by sa pod jeho vedením mohol stať nezávislejším od strany a vlády.
Údajne unaveného predsedu vlády Ču Žung-ťia má vystriedať technokratický podpredseda vlády Wen Jia-bao, ktorému už premiér postupne odovzdáva právomoci.
MAREK CHORVATOVIČ