S nedeľňajšími komunálnymi voľbami v Bavorsku sú obaja hlavní konkurenti nanajvýš spokojní. CSU sa podarilo upevniť svoju pozíciu, vyhlásil generálny tajomník bavorských kresťanských sociálov Thomas Goppel. Podľa slov jeho sociálnodemokratického kolegu Franza Münteferinga voľby ukázali, že Bavorsko nepatrí kresťanským sociálom.
Kto z nich má skutočne pravdu, nie je ešte jasné: Vzhľadom na komplikovaný volebný systém v najväčšej spolkovej krajine sa s oficiálnymi výsledkami volieb počíta až zajtra.
Fakt je, že vo veľkých mestách CSU nepochodila. Najnepríjemnejšia je prehra v Mníchove. Bavorské hlavné mesto je centrálou CSU a jej kandidáta na post nemeckého kancelára Edmunda Stoibera. Vyhral však doterajší mníchovský socialistický primátor Christian Ude, ktorý získal vyše 64 percent hlasov. Voliči tak vyjadrili spokojnosť s jeho červeno-zelenou koalíciou, ktorá je v bavorskej metropole pri moci už dvanásť rokov. A aj v Norimbergu, Fürthe a Augsburgu sa rysuje víťazstvo sociálnych demokratov.
Celkovo však bude CSU vládnuť najmenej v 60 mestách, SPD v 36, o víťazovi v ďalších 39 mestách sa rozhodne v druhom kole 17. marca.
Všeobecne sa očakáva, že v krajinskom rozsahu k žiadnym veľkým zmenám v porovnaní s voľbami pred šiestimi rokmi nedôjde. Vtedy získala CSU 43,7 percenta a SPD 25,7 percenta hlasov. V drvivej väčšine krajských a obecných parlamentov zostane zrejme všetko po starom, teda v rukách CSU.
CDU/CSU i SPD sa pri hodnotení bavorských komunálnych volieb zhodli v názore, že tu nešlo o generálnu skúšku celoštátnych parlamentných volieb, ktoré budú 22. septembra. V popredí stála otázka osôb, a nie témy týkajúce sa celej republiky, zdôraznil predseda CSU a kandidát na post nemeckého kancelára Edmund Stoiber. Straty jeho strany v mestách označil za nereprezentatívne. A aj predsedníčka CDU Angela Merkelová vyhlásila, že voľby v Bavorsku neboli žiadnym signálom blížiacich sa celonárodných volieb.
Jednoznačne negatívnym znamením pre všetky strany je však mimoriadne nízka volebná účasť, ktorá predstavovala iba 63,5 percenta, o tri percentá menej ako v predchádzajúcich voľbách. Nemali sme žiadne naozaj sporné témy, ktoré by ľudí motivovali, povedal šéf frakcie CSU v bavorskom parlamente Alois Glück.
Za najdôležitejšiu úlohu preto všetci bavorskí politici považujú mobilizáciu svojich voličov, keď sa o dva týždne bude v mnohých bavorských mestách a obciach konať druhé kolo volieb.