USA vydali výročnú správu o stave ľudských práv vo svete

Washington 4. marca (TASR) - USA dnes zverejnili svoju výročnú správu o stave ľudských práv vo svete.

V dokumente zaoberajúcom sa situáciou v oblasti ľudských práv v jednotlivých častiach sveta v roku 2001 americké ministerstvo zahraničných vecí konštatuje, že najväčším víťazstvom roka v tomto smere bolo zvrhnutie vlády fundamentalistického hnutia Taliban v Afganistane.

V úvode správy USA poukazujú na nedodržiavanie ľudských práv v Uzbekistane, Turkménsku, Kirgizsku, Saudskej Arábii, ak aj v Izraeli, Rusku a Turecku.

Na čiernom zozname sa nachádza aj Bielorusko, Mjanmarsko, Čína, Kolumbia, Kuba, Keňa, Libéria, Irán, Irak, Mexiko, Severná Kórea, Sudán, Ukrajina, Vietnam a Zimbabwe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Číne sa podľa autorov správy úrady snažili zneužiť myšlienku "vojny proti terorizmu" na ospravedlnenie zásahov proti moslimským separatistom z radov príslušníkov ujgurskej menšiny v provincii Sin-ťiang.

Podobným prípadom je aj Rusko. Tamojšie úrady totiž podľa autorov správy použili rovnaký argument pri zásahoch proti Čečencom. Operácie na zlikvidovanie separatistov často sprevádzali správy o zmiznutiach, vydieraní, mučení, popravách bez súdu.

Čína sa stala terčom kritiky aj za prenasledovanie členov náboženského hnutia Fa-lun-kung a potláčanie "aktivít vnímaných ako snahy o obhajovanie tibetskej nezávislosti alebo separatizmu".

Výročná správa kritizuje skutočnosť, že v Bielorusku sa udržal pri moci kontroverzný prezident Alexander Lukašenko aj napriek početným správam o aktivitách jeho "čát smrti", zasahujúcich proti nepriateľom jeho režimu.

SkryťVypnúť reklamu

V Uzbekistane, ktorý je jedným z najdôležitejších stredoázijských spojencov USA vo vojenskej oblasti, zostávajú vo väzbe tisíce ľudí obvinených zo spáchania zločinov proti ústave. Ide väčšinou o moslimov odmietajúcich oficiálnu štátom schválenú verziu ich náboženstva, konštatuje dokument amerického ministerstva zahraničných vecí.

Washington kritizuje postavenie médií v mnohých krajinách Strednej Ázie, pričom v tejto súvislosti najnovšie menuje aj Kazachstan a Kirgizsko. Nezávislé médiá "doslova neexistujú v Turkménsku", uvádza.

Saudská Arábia, ktorá poskytla dôležitú základňu pre letecké útoky proti Talibanu, sa stala terčom kritiky ministerstva zahraničných vecí za prekážky, ktoré kladie vyznávačom nemoslimských náboženstiev. V správe sa uvádza, že saudskoarabská vláda nikdy jasne nevysvetlila, čo myslí vyjadrením, že nemoslimovia môžu vykonávať svoje náboženské rituály v súkromí.

SkryťVypnúť reklamu

Spojené štáty kritizujú aj uplatňovanie nútených prác v Mjanmarsku, využívanie detských vojakov vo vojnových konfliktoch na Srí Lanke, v Rwande, Burundi a Sudáne, obmedzovanie činnosti nemoslimov v Sudáne, násilie a zastrašovanie opozície v Zimbabwe.

Správa poukazuje aj na obchodovanie s viac ako 700.000 mužmi, ženami a deťmi, prevažne z východnej Európy, bývalého Sovietskeho zväzu a juhovýchodnej Ázie.

Washington v dokumente útočí na "palestínskych teroristov", kritizuje však zároveň aj Izrael kvôli spôsobu potláčania palestínskeho povstania, pri ktorom izraelské sily podľa autorov používajú "nadmernú silu".

Správa kritizuje za zabíjanie, zranenia a zlé zaobchádzanie s väzňami obe strany blízkovýchodného konfliktu. Pripomína, že ani jedna zo znepriatelených strán neimplementovala žiaden aspekt mierových návrhov vypracovaných pod dohľadom USA.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré blízkovýchodné štáty, napr. Bahrajn, Katar a Omán, však "iniciovali kroky vedúce k demokratickým praktikám a pluralizmu vo verejnom živote", uvádza sa v dokumente.

Správa však poukazuje aj na problémy s obchodovaním s ľuďmi v Nemecku, Francúzsku a Taliansku.

V Nemecku je do istej miery obmedzovaná sloboda združovania a existuje istá diskriminácia voči scientológom. Vyskytujú sa prípady násilia namiereného proti menšinám, konštatuje Washington.

Autori kritizujú aj hrubé zaobchádzanie so zadržiavanými, predovšetkým z radov cudzincov, a nadmerné používanie sily zo strany úradov vo Francúzsku.

V Taliansku polícia podľa výročnej správy využívala "nadmernú silu proti národnostným menšinám a demonštrantom". "Polícia odmietla poskytnúť právnika niektorým osobám zadržaným pri protestoch antiglobalistov," upozorňuje americké ministerstvo.

SkryťVypnúť reklamu

2 sla pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 644
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 402
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 728
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 249
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 402
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 741
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 927
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu