Šéf klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že SMK je otvorená rokovaniam a "my navrhneme Bélu Bugára". Už predvčerom však proti Bugárovi vyjadril námietky Ficov Smer.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni vidí len malú šancu na zvolenie predsedu parlamentu a že HZDS si bude možno takéto kreslo nárokovať. Podpredsedom parlamentu je Viliam Veteška z HZDS, ale Urbáni povedal, že "o menách nehovoríme".
Šéf klubu KDH Pavol Minárik povedal, že jeho strana nebude voľbu blokovať, ak návrh nebude "mimoriadnym spôsobom dráždivý". Podľa neho však ani súčasný stav, keď je zastupovaním poverený Bugár, neznamená ústavný problém. Poslanec SDKÚ Roman Vavrík by považoval za prirodzené, keby "postúpili" Bugár alebo Veteška.
Podpredseda klubu za Smer Miroslav Číž si vie podľa neho predstaviť aj súčasný model, že vo vedení parlamentu zostanú iba Bugár s Veteškom.
Do júnových volieb sa už zrejme uskutočnia iba dve schôdze parlamentu. Politici hovoria, že šancu na schválenie majú iba zákony, ktoré treba harmonizovať s právom Európskej únie a poslanecký návrh zákona o dôchodkoch, ktorý mala pôvodne predložiť v marci ministerka práce Iveta Radičová.
Poslanci sa rozchádzajú v názore, čo bude v programe schôdzí. Možno totiž predpokladať, že vládnych návrhov bude veľmi striedmo, ale objavia sa viaceré poslanecké iniciatívy, ktoré už budú súvisieť s oslovovaním voličov pred voľbami. Na schôdzach sa očakávajú tvrdé politické konflikty.
Exminister KDH Daniel Lipšic včera povedal, že príde s návrhom na zúženie poslaneckej imunity alebo s návrhom za trestnú zodpovednosť právnických osôb. Parlament bude musieť ešte rozhodnúť o zákonoch, ktoré prešli do druhého čítania na poslednej schôdzi.
Predvolebný nádych má poslanecký návrh opozície odškodniť klientov skrachovaných nebankových subjektov, ktorý v prvom čítaní získal aj časť vládnych hlasov. (sp)