Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic hodnotí svoje triapolročné pôsobenie v rezorte pozitívne. Ako najmladší minister prevzal rezort, o ktorý nemal nikto z koaličných partnerov vážny záujem. "Ministerstvo spravodlivosti dostalo KDH tak povediac za trest," hovorí.
Pri nástupe si stanovil krédo "rýchlo, reformne a razantne" a v jeho duchu ho začal aj rýchlo napĺňať. Pre konzervatívne právnické prostredie niekedy až prirýchlo. Pre Lipšica boli typické nekompromisné návrhy na disciplinárne postihovanie sudcov. Presadzoval princíp nulovej tolerancie v právnických povolaniach a hovoril aj o potrebe reformy prokuratúry, čím si sympatie prokurátorov nezískal. Sudcov zasa nenadchli zmeny v disciplinárnom konaní či rušenie časti súdov.
Jednoznačne najdôležitejším krokom bolo schválenie nových trestných kódexov. Priniesli veľké zmeny v trestnom procese a sprísnenie trestov. Tento trend sprevádzal celé jeho pôsobenie. Pripomína, že klesol počet vrážd, znásilnení, lúpeží a vzrástla úspešnosť v boji s korupciou.
Lipšica a jeho reformy pomerne často kritizovala Slovenská advokátska komora, ale včera už jeho pôsobenie hodnotila diplomaticky s tým, že rozdielne názory mohli pred ním vždy prezentovať. "Aj napriek tomu, že nie vždy sme sa navzájom presvedčili o správnosti predložených argumentov, bola vo väčšine prípadov možnosť korektnej diskusie," píše komora. Vzájomná spolupráca bola podľa advokátov prospešná pre obe strany.
Spokojný je aj predseda Ústavného súdu Ján Mazák, aj keď sám priznáva, že je zaujatý, lebo s Lipšicom spolupracuje od roku 1998. Kvituje úspechy v aplikácii európskeho práva, stabilizáciu trestnej politiky a ústretovosť v riešení problémov všeobecného súdnictva. "Došlo k istému posunu vo vnímaní súdnictva občianskou spoločnosťou," mieni Mazák. Zásadné nedostatky si nevšimol. K Lipšicovmu pôsobeniu sa zatiaľ nechcel vyjadriť prezident Združenia sudcov Slovenska.
Zato najväčší kritik bývalého ministra v parlamente, nezávislý poslanec Miroslav Abelovský na ňom nenechal suchú ani nitku. Ako nesporné pozitívum vníma jedine zrýchlenie obchodného registra a čiastočne nové trestné právo. Všetko ostatné kritizoval. Lipšicovi vyčíta, že sa obklopil "veľmi zlými ľuďmi" a vymožiteľnosť práva je vraj dnes horšia ako na začiatku jeho funkčného obdobia. Tvrdej kritike podrobil aj vytvorenie Špeciálneho súdu a prokuratúry, ktoré fungujú iba vďaka "absolútne neprimeraným platom. Je to v podstate štátom uskutočnená korupcia".
Ako problematickú hodnotia spoluprácu notári. Viceprezident ich komory Miloslav Kováč hovorí o dvoch sporných návrhoch novely zákona. Najmä druhá by "prakticky rušila samosprávny charakter notárskej komory". Pripomenul vyjadrenie generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý o navrhovaných zmenách tvrdil, že by viedli "k poštátneniu notárstva a zavedeniu štátneho dozoru v podobe, ktorá pripomína 50. roky minulého storočia".
Čo sa za Lipšica stihlo
- založenie Špeciálneho súdu a prokuratúry,
- nové trestné právo,
- posilnenie samosprávy v súdnictve,
- aplikácia projektu súdny manažment,
- zrýchlenie adopcií,
- zrýchlenie obchodného registra,
- len čiastočne sa podarila optimalizácia súdnej správy zrušením časti malých súdov.
Čo sa mu nepodarilo
- presadiť trestnoprávnu zodpovednosť právnických osôb,
- zreformovať prokuratúru,
- výraznejšie skrátiť dĺžku súdneho konania,
- zúžiť imunitu poslancom.
Autor: rp