Lucia Žitňanská (42) po štúdiu na Právnickej fakulte UK pracovala ako podniková právnička, neskôr ako odborná pracovníčka na Protimonopolnom úrade. Od roku 1992 pôsobila ako pedagóg na právnickej fakulte. Získala titul docentky a bola zapísaná do zoznamu advokátov. V októbri 2002 sa stala štátnou tajomníčkou na ministerstve spravodlivosti.
Martin Pado (47) študoval na Strojníckej fakulte Technickej univerzity. Absolvoval manažérsky kurz a právnické minimum. Bol prednostom Okresného úradu v Michalovciach, prednostom Krajského úradu v Trnave. V roku 1989 zakladal VPN v Michalovciach a v roku 1992 spoluzakladal HZDS. Od roku 2000 je v SDKÚ. Od roku 2002 je štátnym tajomníkom ministerstva vnútra.
László Szigeti (49) vyštudoval Prírodovedeckú fakultu, odbor učiteľstvo pre školy II. cyklu, aprobácia: matematika - zemepis a pôsobil ako učiteľ a riaditeľ gymnázia v Štúrove. Je členom a podpredsedom SMK. V rokoch 1994-1998 bol poslancom Národnej rady. Od roku 1998 je štátnym tajomníkom ministerstva školstva. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Zo štátnych tajomníkov Martina Pada (SDKÚ), Lászlóa Szigetiho (SMK) a Lucie Žitňanskej sa včera stali ministri vnútra, školstva a spravodlivosti, ktorí nahradili svojich predchodcov z KDH.
Nevôľu KDH vyvolala Žitňanská, ktorú ako nestraníčku KDH nominovalo za štátnu tajomníčku a očakávalo, že svoj post opustí spolu s ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom.
Žitňanská však prijala ponuku stať sa ministerkou. "Dnes sa stala nominantkou SDKÚ," komentoval jej rozhodnutie ústredný tajomník KDH Pavol Abrhan. Minister Lipšic aj predseda KDH Pavol Hrušovský vraj Žitňanskú vyzvali, aby ponuku neprijala, a preto Abrhan považuje jej postoj za nekorektný.
Abrhan si jej budúcu kariéru v rámci KDH už nevie predstaviť, lebo došlo k narušeniu dôvery.
Nová ministerka Žitňanská sa svojou kariérou vôbec ešte nezaoberala a tvrdí, že sa rozhodovala veľmi ťažko. Nakoniec prevážila snaha zabezpečiť na ministerstve kontinuitu, keďže od 1. januára platí nové konkurzné a trestné právo. "V justícii sa udiali veľké zmeny a potrebuje funkčné ministerstvo," povedala.
Premiér Mikuláš Dzurinda tvrdí, že je prirodzené "štátnych tajomníkov povýšiť na ministrov, aby rezorty boli stabilné". Nomináciu Žitňanskej "nepojal politicky".
Na rozdiel od Žitňanskej odišli z ministerstva spravodlivosti štyria riaditelia sekcií a odborov, ktorí sa vracajú na súdy. Je to aj prípad riaditeľky sekcie civilného práva Gabriely Sobolovskej aj riaditeľa sekcie trestného práva Miroslava Lehoczkého.
Týchto ľudí si na ministerstvo priviedol Lipšic. "Vtedy prijali jeho ponuku, teraz sa jednoducho vracajú na svoje súdy," povedala Ľubomíra Miklovičová z tlačového odboru.
Autor: rp, knm