Z hrdinov sa napokon vykľuli dopingoví vinníci

Bola to olympiáda, ktorá trvala sedemnásť dní tak, ako tá pred ňou a ako tá, ktorá od zajtra nasleduje po nej. Napriek ...

Najväčší hriešnik v histórii zimných olympiád Johann Mühlegg sa na snímke zdá byť v rozpakoch, ale to je len vyčerpanie. Do rozpakov sa dostal až pár hodín po päťdesiatke, keď prepukol dopingový škandál. FOTO TASR

Bola to olympiáda, ktorá trvala sedemnásť dní tak, ako tá pred ňou a ako tá, ktorá od zajtra nasleduje po nej. Napriek tomu bola najdlhšia v celej histórii. Škandály, ktoré ju lemovali, sa ťahali desať rokov!

Prvý potichu odštartoval už počas volebnej kampane. Američania od slaného jazera sa ustavične vrteli vôkol zadkov členov olympijského konkláve, až ich získali na svoju stranu. Mormónske Salt Lake City v júni 1995 vo voľbe dejiska ZOH 2002 súperov deklasovalo hneď v prvom kole.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr vysvitlo, za akú cenu. Ako členov Medzinárodného olympijského výboru v Utahu hostili, čo im núkali a po čom podaktorí aj chňapli: výlety, dovolenky, štipendiá, zamestnania pre rodinných príslušníkov...

Na najväčšiu korupčnú aféru v histórii MOV doplatili desiati jej členovia stratou členských práv. Nasledovala jeho reforma a zákaz návštev miest, ktoré sa uchádzali o hry. Príprave zimnej olympiády v Salt Lake City napokon šéfovali úplne iní ľudia ako kandidatúre.

Johann alias Juanito: najprv kráľ, potom vinník

Škandál v závere hier bol z iného súdka. Ale tiež plného pušného prachu.

Johann Mühlegg, cítiac sa v Nemecku nedocenený ako dvojnásobný svetový juniorský šampión, povahou čudák, ctiteľ čiernej mágie, presídlil do Španielska. Akože. Väčšinu roka ďalej trávil v Grainau pod Zugspitzom, kde má jeho rodina penzión.

SkryťVypnúť reklamu

Vo februári 2001 získal pre Španielsko titul majstra sveta na 50 km a vo februári 2002 začal víťazstvami deptať svojich súperov na olympiáde. Sám proti všetkým, ako nadpísal knihu, ktorú neskôr vydal.

Po druhom triumfe mu telefonoval španielsky kráľ Juan Carlos. Ale Johanna alias Juanita nezastihol. Práve bol na dopingovej kontrole. Kráľ, netušiac, že čosi smrdí, sa vraj zhovievavo pousmial.

Aj táto skúška sa pre Mühlegga ešte skončila bez následkov. Ale laboratórnych analytikov rozbor tejto vzorky jeho moču utvrdil v podozrení, ktoré mali už z predchádzajúcej: že dopuje. V týždňovej pauze pred záverečnou päťdesiatkou vyhnali za ním komisárov a vyzvali ho na mimosúťažnú kontrolu. Keď prístroje po dvoch dňoch vypľuli výsledky, bolo definitívne potvrdené aj to, čo užíva.

SkryťVypnúť reklamu

Mühlegga sa však už nedalo stiahnuť z päťdesiatky. Len mu pokazili oslavy jeho tretieho triumfu. Práve počas nich mu oznámili, že mal pozitívny test.

"To môže byť dôsledok špeciálnej diéty. Podrobil som sa v sezóne viac než dvadsiatim testom a nemal som problémy," bránil sa. Darmo.

Turbomotor? Skôr pharmaco!

"Mám turbomotor," chvastal sa španielsky Nemec. Vyšlo najavo, že to bol pharmacomotor.

Darbepoetín pôsobí podobne, ba ešte účinnejšie na tvorbu červených krviniek, ako módny erytropoetín (EPO). Injekčne sa podáva "na liečbu anémie spojenej s chronickým zlyhávaním obličiek", ale aj v prípadoch liečby chemoterapiou, ako sa už dnes možno dočítať aj na slovenských odborných internetových stránkach.

Keď po rokoch experti došli na spôsob, ako rozlíšiť EPO umelé od toho, ktoré produkuje telo, hľadali experti z opačného brehu iný, neodhaliteľný doping. Vytypovali darbepoetín alfa, produkovaný v bunkách vaječníka čínskych škrečkov. Obsahoval ho liek Aranesp, ktorý čerstvo ponúkol na západný trh americký farmakologický koncern Amgen. Na východnom, ruskom trhu bol už v tom čase na voľný predaj Perftoran, ktorý takisto obsahoval darbepoetín.

SkryťVypnúť reklamu

Dva svety, a predsa jeden

Dva rozdelené svety sa od pádu Berlínskeho múru tvária, že je už len jeden. V dopingu možno naozaj. Akoby sa prestali predháňať a začali spolupracovať.

Darbepoetín v Salt Lake City neobjavili len "západniarovi" Mühleggovi, ale aj dvom "východniarkam", hviezdnym ruským bežkyniam Larise Lazutinovej a Olge Danilovovej.

Tú prvú, hrdinku predchádzajúcej naganskej olympiády, mali v Salt Lake City dopingoví "poľovníci" na muške od začiatku. Najskôr jej krvným testom zistili zvýšenú hladinu hemoglobínu a nepustili ju na štart štafety. Potom močovým aj to, že tiež brala daerbepoetín.

Finále saltlakeskej olympiády bolo pre vedenie MOV na čele s novým šéfom Jacquom Roggem hektické. Darbepoetín nebol výslovne uvedený na zozname zakázaných látok, figuroval na ňom len erytropoetín. Roggeovci s odvolaním sa na dodatok "a príbuzné látky" napriek tomu tvrdo zasiahli. Mühleggovi odobrali zlatú medailu za prvenstvo na 50 km, Lazutinovej zlato z tridsiatky a oboch vylúčili z olympiády. Na viac si v tej chvíli netrúfli.

SkryťVypnúť reklamu

"Ďalšie medaily im ostanú, no morálne ich nemôžeme pokladať za olympijských víťazov," odsudzujúco poznamenal Rogge lúčiac sa so Salt Lake City.

Dodatočne prišli o všetko

Na niektoré veci sa prišlo až dodatočne. Napríklad na to, že Lazutinovej vzorky moču obsahovali darbopoetín už dva mesiace pred olympiádou. Ale aj na to, že verdikt vylúčenia vyslovený exekutívou MOV je dostatočný na to, aby hriešnikom odobrala všetky medaily, ktoré na nej získali. Keď si tento právny názor osvojili aj sudcovia Športového arbitrážneho dvora, mali po chlebe. Nielenže na pojednávaní v Lausanne v decembri 2003 nevybojovali späť medaily, ktoré im odobrali, ale stratili aj tie, o ktorých si mysleli, že sú nespochybniteľné.

Koncom februára 2004 exekutíva MOV s požehnaním arbitráže vyhlásila nové výsledky piatich bežeckých súťaží olympiády 2002.

SkryťVypnúť reklamu

Zemetrasenie spôsobili aj v neoficiálnom poradí krajín. Hoci sa zmeny Nemecka bezprostredne netýkali, striasli ho z prvej pozície a do análov sa namiesto neho na čelo najúspešnejších krajín vyšvihlo Nórsko. Rakúšan Christian Hoffmann sa k originálu dodatočne udelenej zlatej za 30 km voľnou technikou dostal 863 dní po súťaži. Odovzdanie dvoch strieborných Češke Kateřine Neumannovej trvalo ešte o pár dní viac...

Mühlegg ide do Talianska

"Medaily vrátim, ale to neznamená, že uznávam svoju vinu," zatĺkal do samého konca smutný hrdina olympiády 2002.

Mühleggovi už dávnejšie vypršal dvojročný dištanc. Pôvodne sa vyhrážal, že sa vráti a všetkým ukáže. Čo robí teraz? Žije tam, kde vždy, v Nemecku. A práve sa chystá do Talianska, tvrdí internetová stránka netecho.info. Nie však na olympiádu, ale do južného Tirolska na ľudový beh na lyžiach.

SkryťVypnúť reklamu

"Olympijská kapitola je pre mňa definitívne uzatvorená, nechcem už na ňu myslieť," vraví a pripomína, že všetky zlaté medaily vrátil. Tri-štyrikrát do týždňa si rekreačne zabehá a zozbiera drobné úspechy ako hobby-bežec (naposledy bol tretí v kategórii nad 30 rokov v Oberammergau). Čím sa živí? Vedie lyžiarske kurzy, organizuje polmaratón v Patznautale, propaguje rodinný penzión Zum Jeremiah a vraj je aj poradcom jednej lyžiarskej firmy. Ktorej, to neprezradí. Buď nijakej, alebo priznať to má zakázané. Veď ktorá by túžila chváliť sa dopingovým hriešnikom.

Hriešnici ZOH 2002

 Johann Mühlegg (Španielsko, beh): darbepoetín  Larisa Lazutinová (Rusko, beh): darbepoetín  Olga Danilovová (Rusko, beh): darbepoetín  Julija Pavlovičová (Bielorusko, rýchlokorčuľovanie): nandrolon  Alain Baxter (V. Británia, zjazdové lyžovanie): metamfetamín  Vasilij Pankov (Bielorusko, hokej): nandrolon Predchádzajúce prípady

SkryťVypnúť reklamu

 Sapporo 1972 - 1: Alois Schloder (Nemecko, hokej), efedrín.  Innsbruck 1976 - 2: Galina Kulakovová (ZSSR, beh), efedrín, František Pospíšil (ČSSR, hokej), kodeín.  Sarajevo 1984 - 1: Bacuch Purewjal (Mongolsko, beh), metadon.  Calgary 1988 - 1: Jaroslav Morawiecki (Poľsko, hokej), testosterón. Salt Lake City 2002

Účasť: 2399 športovcov (886 žien) zo 77 krajín Športy: 8 Disciplíny: 78 Najúspešnejšia krajina: Nórsko 13 - 5 - 7 Najúspešnejší jednotlivec: Ole-Einar Björndalen (nórsky biatlonista) 4 zlaté Otvorenie: prezident George W. Bush Sľub: skeletonista Jim Shea Oheň: Mike Eruzione, kapitán hokejistov USA na ZOH 1980 v spoločnosti spoluhráčov Perličky z análov

Návrat skeletonu: šport dolu hlavou toboganom sa do programu vrátil po 54 rokoch, obe zlaté ostali v USA, jedna zásluhou Jima Sheu, vnuka dvojnásobného rýchlokorčuliarskeho šampióna 1932 Jacka Sheu, ktorý 17 dní pred hrami vo veku 91 rokov zomrel na následky autohavárie. Prvá čierna šampiónka: do programu pribudlo až 10 disciplín, premiérovo aj súťaž bobistiek -vo víťaznej americkej posádke za pilotkou Jill Bakkenovou sedela 28-ročná Vonetta Flowersová, bývalá skokanka do výšky, ktorá sa stala prvou víťazkou ZOH tmavej pleti. Až 18 krajín oslavovalo olympijského víťaza, prvý raz aj Čína (šorttrekárka Jan Jang získal hneď dve). Do kolísky hokeja dve zlaté: Kanaďania sa vrátili na olympijský trón po 50 rokoch, Kanaďanky sa naň dostali v druhom ženskom turnaji v histórii. Skvostné série: Chorvátka Janica Kosteličová vyhrala slalom, obrovský slalom aj kombináciu, navyše v super-G skončila druhá (prvá zjazdárka so štyrmi medailami z jedných ZOH), švajčiarsky skokan Simon Ammann (pre vizáž adioptrie prezývaný Harry Potter) nečakane obe individuálne súťaže na mostíkoch, Fín Samppa Lajunen dosiahol unikátny združenársky hetrik a nemecký sánkar Georg Hackl ako prvý v olympijskej histórii získal medailu na piatich hrách po sebe (po troch zlatých druhú striebornú). Smial sa najpomalší: rýchlokorčuliar na krátkej dráhe Steven Bradbury vyhral pre Austráliu historickú prvú zlatú zo ZOH vďaka tomu, že nespadol. Z pätice finalistov na 1000 m jazdil s desaťmetrovým odstupom za štvoricou bojujúcou o medaily, ale tá sa v poslednej zákrute ocitla v hromadnom páde. Hviezda XIX. ZOH: Ole Einar-Björndalen Čo štart, to zlato. História ZOH dovtedy poznala len dva také prípady a oba z klasického rýchlokorčuliarskeho oválu: v Innsbrucku 1964 získala štyri primáty Lidija Skoblikovová zo ZSSR a v Lake Placide dokonca päť Američan Eric Heiden. "Pripadalo mi to ako zábava," prehodil Nór Ole-Einar Björndalen po tom, čo v Salt Lake City vyhral štvoro biatlonových súťaží. Na rozcvičku si dal jedny čisto bežecké preteky (30 km s hromadným štartom) a skončil v nich šiesty. Mnohí počítali s tým, že sa objaví aj v nominácii na bežeckú štafetu, ale kouč dal prednosť Skjeldalovi. Mohol mať až päť zlatých, Nóri vyhrali, hoci po dráme o tri desatiny. S dvoma kovmi z Nagana 1998 má Ole-Einar v zbierke už 5 zlatých a dve strieborné. A pred sebou Turín 2006 ako svoju štvrtú olympiádu. V januári dovŕšil 32 rokov a avizoval: "Možno vydržím až do Vancouveru 2010." Svojho krajana Dählieho s bilanciou 8- 4 - 0 možno zhodí z čela rebríčka medailistov ZOH už o olympiádu skôr...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu