Príslušníci španielskej krajnej pravice protestujú proti rozšíreniu autonómie Katalánska, ktoré vlani odsúhlasil katalánsky parlament v Barcelone. FOTO - ČTK/AP
Autonómie fungujú takmer v celej Európe. Aj ukážkové príklady však niekedy zlyhávajú. Južné Tirolsko znovu zaiskriloSlovenskí politici radi tvrdia, že občas sa objavujúca požiadavka časti slovenských Maďarov na autonómiu, ide vysoko nad rámec európskeho štandardu menšinových práv. Jediný pohľad na neúplný zoznam autonómií fungujúcich v rôznych európskych krajinách hovorí o opaku: autonómia je široko rozšírená technika - či aspoň pokus na riešenie menšinovej otázky.
Slovensko sa stáva skôr výnimkou. U nás totiž žiadna forma legislatívne zakotvenej menšinovej autonómie neexistuje.
Kampaň
V Budapešti sa minulý týždeň konala konferencia Európske modely autonómie. Vďaka zloženiu prednášajúcich z radov maďarských politikov sa konferencia stala súčasťou kampane maďarskej národniarskej opozície pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.
Maďarskí radikálni menšinoví politici, napríklad biskup László TŚkés zo Sedmohradska či Miklós Duray zo Slovenska sa zamerali na emotívnu kritiku súčasnej budapeštianskej vlády a vedúcich menšinových politických reprezentácií, ktoré sa vraj vzdali snahy dosiahnuť "pravú" autonómiu a v záujme podielu na moci uzavreli bezzásadové kompromisy s väčšinou.
"Basescu (rumunský prezident) prišiel do Bruselu a povedal, že chce zjednotiť Rumunsko a Moldavsko. Takého prezidenta by sme potrebovali, ktorý sa s tým nekašle," povedal napríklad TŚkés.
Napriek zneužitiu témy pre aktuálny politický boj zostáva samotná téma autonómie menšinových Maďarov na stole. "Dobre fungujúca autonómia je najjednoduchší a najdemokratickejší spôsob rozdelenia moci," tvrdí maďarský historik a odborník na menšinovú otázku László Szarka.
Južné Tirolsko
Ako príklady takých autonómií sa najčastejšie uvádzajú Aalandské ostrovy patriace Fínsku a Južné Tirolsko na severe Talianska. Ani uvedené prípady nie sú bezproblémové a neznamenajú vyriešenie problému raz a navždy.
Fínsko je vôbec považované za akýsi raj menšín. Švédska menšina tvorí necelých šesť percent obyvateľov Fínska, napriek tomu sú po celej krajine dvojjazyčné nápisy a výučba švédštiny je povinná aj vo fínskych školách. Aalandské ostrovy ležiace medzi Fínskom a Švédskom obývajú väčšinou Švédi, ktorí majú vlastnú vládu a parlament so širokými právomocami.
Južné Tirolsko, ktoré asi zo 70 percent obývajú Nemci, pripadlo Taliansku po prvej svetovej vojne. Dnešná forma autonómie, zaručená rakúsko-talianskou dohodou z roku 1992, vznikala pomerne búrlivo, nechýbali ani bombové útoky nemeckých nacionalistov.
Vzťahy medzi Rakúskom a Talianskom v posledných dňoch opäť vyostril diplomatický konflikt, ktorý vznikol pre list starostov 113 juhotirolských obcí, ktorí vyzvali poslancov rakúskeho parlamentu, aby do ústavy krajiny začlenili priamy záväzok, že Viedeň bude vždy povinná chrániť práva a záujmy nemeckej menšiny v Taliansku a vystúpi na ich obranu, ak by chcelo Taliansko tirolskú autonómiu obmedziť.
Časť rakúskych politikov požiadavku podporila, predseda rakúskeho parlamentu Andreas Khol, ktorý sám pochádza z Južného Tirolska, podobný návrh predložil zákonodarcom už dávnejšie. Rakúsky prezident Heinz Fischer naopak požiadavku nazval "mŕtvo narodeným nápadom".
Talianski politici sú však pobúrení, radikálnejší z nich spomínajú ohrozenie talianskej suverenity a územnej celistvosti. Taliansky prezident Carlo Ciampi v dôsledku toho dokonca odriekol plánovanú návštevu Rakúska.
Autonómie v Európe
Nejaká forma autonómie exituje vo väčšine krajín západnej aj východnej Európy, jej formy sú však rôzne, od kultúrnej autonómie (Slováci v Maďarsku, Slováci a Maďari v srbskej Vojvodine), cez administratívne autonómie (celá Vojvodina), po etnoregionálne autonómie (Laponci vo Švédsku, Nórsku a Fínsku)
Kultúrne autonómie - neviaže sa na konkrétne územie v rámci štátu, menšinám umožňujú riadiť svoje kultúrne a školské záležitosti (KA)
Administratívne autonómie - pri ich vzniku rozhodovali geografické podmienky alebo historické regionálne hranice (AA)
Etnoregionálne autonómie - etnické územné autonómie, regióny so špeciálnym etnickým štatútom (ERA)
Taliansko - Južné Tirolsko (ERA), Val d'Aosta, Benátsko, Sardínia, Sicília (AA) Francúzsko - Korzika, ERA, AA Španielsko - Katalánsko, Baskicko (ERA), Galícia, Valencia (AA) Dánsko - Faerské ostrovy, Grónsko (AA), Nemci a Frízovia (KA) Belgicko - Flámsko, Valónsko, nemecká komunita (AA) Veľká Británia - ostrovy Guernsey, Jersey, Man (AA), Wales, Škótsko, Severné Írsko (ERA) Nemecko - Dáni (KA) Fínsko - Aalandské ostrovy (AA, ERA), Laponci (ERA, KA) Švédsko - Laponci (ERA, KA) Nórsko - Laponci (ERA, KA) Slovinsko - Maďari, Taliani (KA) Chorvátsko - Maďari, Taliani, Srbi, Bosniaci (KA) Srbsko a Čierna Hora - Kosovo, Vojvodina (AA, KA) Maďarsko - KA 13 menšín Macedónsko - Albánci (AA, KA) Švajčiarsko - národnostné kantóny, Ladinovia (KA) Portugalsko - Azorské ostrovy, Madeira (AA) Zdroj: Ústav pre výskum menšín Maďarskej akadémie vied