Dočasný premiér Ehud Olmert povedal, že Izrael by sa mohol stiahnuť z časti osád na západnom brehu Jordánu. FOTO - REUTERS |
e Hamasu v palestínskych voľbách pokračuje v protiteroristických operáciách a snaží sa definovať hranice židovského štátu.
Olmert, ktorý nahradil Šarona aj vo vedení zatiaľ najpopulárnejšej strany Kadima, pochopil, že po víťazstve palestínskych extrémistov sa šance na rokovania o definitívnom usporiadaní vzťahov v oblasti, prudko zmenšili.
Rovnako ako Šaron sa snaží Izrael uchrániť tak, že sa chce dobrovoľne a jednostranne stiahnuť z území, ktoré sú strategicky neudržateľné. To vyvoláva nesúhlas izraelskej pravice a ľavice aj jeho vlastnej strany Kadima. Presne to isté sa stalo Šaronovi, keď prišiel s nápadom zlikvidovať židovské osady v pásme Gazy a odsunúť odtiaľ aj izraelské vojenské posádky. Otázkou je len to, či má Olmert Šaronovu vôľu a či mu v marcových voľbách Izraelčania jeho plán schvália.
Olmert v prvom veľkom televíznom rozhovore vo funkcii naznačil, kde by mohli podľa neho byť hranice Izraela. Tak ako Šaron trvá na tom, že židovský štát si musí udržať veľké osady na západnom brehu (Šaron ich však prezieravo nikdy nekonkretizoval), Jeruzalem aj súčasnú východnú hranicu. Jeho návrh podľa mimovládnej organizácie Mier, ktorá sa zaoberá monitorovaním osád, teraz znamená, že Izrael by sa vzdal území, na ktorých žije takmer 60-tisíc osadníkov. Na západnom brehu žije podľa odhadov okolo 240-tisíc Izraelčanov.
Olmert nepovedal, čo by urobil so 60-tisíc ľuďmi. Je však zrejmé, že by ich musel presťahovať do izraelského vnútrozemia. V tejto chvíli sa to zdá ako nadľudská operácia. Izraelčania majú stále pred očami obrázky násilnej evakuácie židovských osadníkov z Gazy. Vtedy vojaci rušili osady, v ktorých žilo spolu okolo štyritisíc ľudí. Mnohí z nich doteraz nebývajú v domoch, ako im to sľubovala vláda, ale v karavanoch alebo u príbuzných. Tvrdé jadro odporcov odsunu sa presunulo práve na západný breh.
Minulý týždeň polícia evakuovala nelegálnu osadu Amona neďaleko Nábulusu. To, čo sa tam odohrávalo, vyzeralo ako malá občianska vojna. Skončilo sa to viacerými ťažko zranenými policajtmi aj demonštrantmi a hrozí, že celý incident bude vyšetrovať špeciálna parlamentná komisia.
Išlo by aj o logistický problém, aj keď by určite išlo o odsun vo viacerých fázach. Politickí komentátori v Izraeli včera tvrdili, že Olmert urobil, veľkú chybu. So svojimi plánmi sa najprv zdôveril verejnosti a až potom svojej strane. Jeho ľudia reagovali s pobúrením. Plán označujú za predčasný a boja sa, že im zoberie hlasy. Ľavica tvrdí, že Olmert vykradol jej agendu a pravica hovorí, že je to nezodpovedný ústup teroristom.