Ak zamestnanci nestihnú požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, budú musieť podať do konca marca daňové priznanie. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Daňové účty musia začiatkom roka skladať aj bežní zamestnanci, tým pri tom pomáhajú ich zamestnávatelia. Ročné zúčtovanie dane urobia personalisti za nich. Povinnosťou pracovníkov je, aby doniesli do firmy doklady o prípadných príjmoch od iných zamestnávateľov alebo doklady, podľa ktorých si môžu nárokovať nižšiu daň.
Zúčtovanie je v záujme zamestnancov
Pracovníci musia svojho zamestnávateľa písomne požiadať o ročné zúčtovanie dane za minulý rok, a to najneskôr do 15. februára, teda stredy budúceho týždňa. Firmy potom za svojich zamestnancov porovnajú celkovú sumu dane, ktorú im mesačne zrážali a odvádzali štátu, s tým, čo mali odviesť podľa skutočnej výšky príjmu za celé zdaňovacie obdobie (minulý rok). Tlačivo žiadosti by mal mať každý zamestnávateľ vo firemnej učtárni.
"Ak zamestnanec z rôznych dôvodov o ročné zúčtovanie nepožiada, musí podať daňové priznanie," hovorí riaditeľka Daňového úradu v Poprade Darina Salanciová. Daňové priznanie musí podať aj vtedy, keď včas nedoručí všetky potrebné doklady zamestnávateľovi. "Zákon neukladá zamestnávateľovi povinnosť vyzvať zamestnanca na splnenie povinnosti predložiť doklady, malo by to byť v jeho záujme."
Na zúčtovanie majú nárok len tí pracovníci, ktorí popri svojom hlavnom zamestnaní nepodnikajú. Takisto nesmú mať príjmy z prenájmu alebo tlmočenia.
Do roku 2004 platilo, že keď niekto pracoval vo viacerých firmách, alebo v priebehu roka zmenil zamestnanie, nemal nárok na ročné zúčtovanie a musel podať daňové priznanie. Dnes zamestnanec môže poberať príjmy aj od viacerých zamestnávateľov a daňové priznanie podať nemusí. "Je jedno či takéto príjmy plynuli postupne alebo súčasne z viacerých zamestnaní," hovorí Salanciová.
Preplatky vrátia v máji
Zamestnávateľ musí urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnancov najneskôr do 31. marca. Po zúčtovaní môžu nastať tri situácie: vypočítaná daň sa rovná zaplateným preddavkom, človek má preplatok alebo nedoplatok.
Preplatok na dani môže vzniknúť, ak napríklad zamestnanec nepodpísal s firmou vyhlásenie o uplatnení nezdaniteľného minima alebo si dodatočne uplatňuje nezdaniteľné minimum na manželku. Príčinou nedoplatku môže byť aj nepeňažný príjem - rôzne naturálie. "Po zavedení jednotnej sadzby dane k výrazným nedoplatkom a preplatkom v bežnom režime zdaňovania závislej činnosti nedochádza," povedala Salanciová.
Preplatok musí firma vyplatiť zamestnancovi najneskôr v aprílovej výplate, čiže v máji. "Preplatok na dani vyplatí zamestnávateľ, alebo oň zníži v máji daň, prípadne požiada správcu dane o vrátenie rozdielu." Nedoplatok môže zamestnancovi zrážať z platu až do konca roka.
Čo si môžu ľudia odpočítať od daňového základu
Odvody na zdravotné a sociálne poistenie: 13,4 percenta z hrubej mzdy
Základná odpočítateľná položka na daňovníka: 19,2-násobok životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia (4 580 korún). Za minulý rok to bolo spolu 87 936 korún. Má na ňu nárok každý daňovník bez výnimky. Zamestnávateľ odpočítava zamestnancovi každý mesiac nielen zdravotné a sociálne odvody, ale aj pomernú časť odpočítateľnej položky od hrubej mzdy. Až takto znížená mzda sa zdaňuje.
Odpočítateľná položka na manželku/manžela: Znovu 19,2-násobok životného minima, ak manžel žije s daňovníkom v jednej domácnosti a nemá vlastný príjem. Ak partner má príjem, ktorý bol vlani nižší ako 87 936 korún, môže si daňovník od základu dane, teda sumy, z ktorej sa počíta daň, odrátať rozdiel medzi touto sumou a partnerovým príjmom.
Úspory na penziu v treťom pilieri: Daňovník si môže znížiť základ dane o príspevky, ktoré zaplatil do doplnkovej dôchodkovej poisťovne alebo na špeciálny produkt dlhodobého sporenia v podielových fondoch, životnej poisťovni, banke, či u obchodníka s cennými papiermi. Bez ohľadu na výšku zaplatených príspevkov si môže od základu dane odrátať maximálne 12-tisíc ročne. Táto daňová úľava má dve podmienky: šetrenie trvá minimálne desať rokov a daňovník bude penziu z tretieho piliera čerpať až po dovŕšení 55 rokov.
Daňový bonus na dieťa: Mesačne 400 korún do augusta 2005, zvyšné štyri mesiace minulého roka to bolo 450 korún, spolu päťtisíc korún za celý rok. O túto sumu si daňovník-rodič (iba jeden) môže znížiť daň za každé dieťa. Od tohto roku stúpol bonus na 540 korún.
Daňovník - pracujúci penzista: Ak začal poberať dôchodok v priebehu roka, ale popritom stále pracuje, má nárok na zníženie daňového základu o 19,2-násobok životného minima, teda 87 936 korún. Ak bol celý rok dôchodcom a príjem z jeho penzie prevýšil 87 936 korún, nemá na odpočet nárok. Ak penzia daňovníka za celé zdaňovacie obdobie nedosiahla 87 936 korún, môže si daňový základ znížiť o rozdiel penzie a tejto sumy.